Stowarzyszenie zrzesza firmy ulokowane na Metalchemie. Mają one konkretne oczekiwania wobec lokalnych jak i centralnych władz.
Naczelnicy ratusza wzięli udział w wyjazdowym spotkaniu i zapoznawali się z terenem Metalchemu.(Fot: Dżacheć)
- Stworzona została silna grupa przedsiębiorców, którzy chcą wspólnie walczyć o interesy związane z terenem Metalchemu. Faktem jest, że do niedawna ta dzielnica była mocno zapomniana przez tak zwane centrum Opola, także przez władze i instytucje. Musiała więc sobie radzić sama – mówi Adam Zadorożny, prezes firmy West Technology & Trading-Polska i zarazem szef stowarzyszenia Park Przemysłowy Metalchem. - Długo byliśmy przyzwyczajeni do radzenia sobie samemu. Teraz chcemy to zmienić i zaplanowaliśmy współpracę z wieloma podmiotami na możliwie największą skalę – podkreśla.
Co konkretnie kryje się pod planami stowarzyszenia? Jasne oczekiwania względem władz zarówno na poziomie miasta, powiatu jak i województwa czy kraju. Te ostatnie nie są bynajmniej przesadzone, bo decyzje w sprawie nowych obwodnic, żeglugi śródlądowej czy obsługi inwestorów na rynkach zagranicznych zapadają właśnie na szczeblu centralnym. Między innymi do prezydenta Opola, marszałka województwa czy wojewody trafiły na początek następujące tematy: zmiana kategorii dróg wewnętrznych w Parku Przemysłowym na publiczne i przejęcie ich przez miasto, zakończenie remontów wałów przeciwpowodziowych, zaplanowanie Obwodnicy Południowej, aby przybliżyć ją do Parku Przemysłowego, zmiana Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, intensyfikacja komunikacji publicznej (trasy na teren przemysłowy).
- To nie jest tak, że stawiamy listę żądań. Mamy w ręku konkretne argumenty. Z naszych obliczeń wynika, że Park Przemysłowy Metalchem daje dzisiaj ponad 3 tysiące miejsc pracy. Firmy tu ulokowane odprowadzają miliony złotych podatków. Jesteśmy też przemysłową wizytówką miasta, zarówno na arenie krajowej jak i międzynarodowej, często realizując nasze usługi, mocno zaawansowane technologicznie i logistycznie, na całym świecie – mówi Wiesław Bednarz, prezes firmy Bedmet. - Liczymy szczególnie na mocny udział miasta we współpracy. Stoimy na stanowisku, że działając razem mamy duże szanse na wpisanie się w nową perspektywę unijną i pozyskanie szeregu dotacji na innowacyjne rozwiązania w zrzeszonych firmach – podkreśla Bednarz.
Obok prezesa Zadorożnego w zarządzie stowarzyszenia zasiadają także Jan Bogdziewicz (prezes Mostostal Zabrze Realizacje Przemysłowe S.A. Oddział Ocynkownia w Opolu), Monika Błażejewska-Grudniok (dyrektor GEA w Opolu), a także Rafał Koszembar (dyrektor ds. Technicznych GEA w Opolu) oraz Dariusz Adamowicz (Kancelaria Radców Prawnych w Opolu). Widoczny zaczyna być już także akces Miasta Opola. W minioną środę zorganizowano wyjazdowe spotkanie dla naczelników wydziałów ratusza i na miejscu zapoznawano ich z obszarem Parku Przemysłowego Metalchem.
krisss: Napisał postów [2133], status [Szycha]
Może dzięki temu, że się połączyli coś tam w końcu ruszy. Trzymam kciuki.