- Autor: Mat
- Wyświetleń: 2507
- Dodano: 2014-04-07 / 14:10
- Komentarzy: 21
Polsko-portugalski szczyt energetyczny na Politechnice Opolskiej
(Fot: Politechnika Opolska)
Możliwość odwrócenia kierunku transferu gazu w Europie na kierunek Zachód-Wschód i budowa Centrum Badawczo-Rozwojowego w zakresie nowych technologii energetycznych były głównymi zagadnieniami, które 7 kwietnia poruszali przedstawiciele polskiej i portugalskiej nauki oraz przemysłu na spotkaniu w Opolu. Gospodarzem szczytu energetycznego była Politechnika Opolska.
Poniedziałkowe spotkanie odbyło się z inicjatywy Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych oraz ambasadora Polski w Portugalii prof. Bronisława Misztala. - W związku z geopolityczną sytuacją w Europie chcemy połączyć nasze zdolności w gospodarowaniu energią i wykorzystać już istniejącą infrastrukturę przy Atlantyku do ewentualnego transportu błękitnego paliwa z Zachodu na Wschód – mówi prof. Marek Tukiendorf, rektor Politechniki Opolskiej. - Tym, razem wychodzimy już poza wartości symboliczne i przechodzimy do działań aplikacyjnych. Polska i Portugalia nie tylko otwierają i zamykają geograficznie Unię Europejską, ale też wyznaczają możliwą linię transferu energii - podkreśla Tukiendorf.
Podczas spotkania omówione zostały też perspektywy wspólnych przedsięwzięć gospodarki i nauki, kształcenie specjalistów na potrzeby przemysłu energetycznego i kierunki prac badawczo-rozwojowych. Wśród ponad 30 uczestników konferencji znaleźli się nie tylko rektorzy uczelni zrzeszonych w KRPUT z przewodniczącym prof. Tadeuszem Więckowskim ale też przewodniczący jej portugalskiego odpowiednika CCISP – Prof. Joaquim Mourato oraz prezesi największych firm branży energetycznej z Polski (Polskie Sieci Elektroenergetyczne, TAURON Dystrybucja, Energa Operator, PGNiG Termika, RWE Stoen Operator) i Portugalii (Energias de Portugale). Grono uczestników dopełnili ambasadorzy – wspomniany prof. Bronisław Misztal i Maria Amelia Paiva, pełniąca misję w Polsce.
Organizatorzy szczytu podkreślali, że wybór Opola na spotkanie nie był przypadkowy. Wszak za współpracę międzynarodową w KRPUT odpowiedzialny jest rektor Politechniki Opolskiej. Nie bez znaczenia był też fakt ogromnej inwestycji w postaci rozbudowy Elektrowni Opole.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
krisss: Napisał postów [2133], status [Szycha]
Wątpię, żeby to wypaliło. Znając życie nadal będziemy uzależnieni od Rosji jeśli chodzi o gaz i to się tak szybko nie zmieni.