Paweł Pingot, szef Stowarzyszenia Opolskich Kucharzy zachęca do urozmaicania wielkanocnych potraw i proponuje przygotowanie m.in sałatki na bazie pokrzywy.
Zaczynamy od najbardziej treściwego i zarazem najbardziej czasochłonnego przepisu jakim jest ten na babę pasztetową. - Podajemy proporcje składników na 5 kilogramów masy pasztetowej. Potrzebować będziemy do niej trochę mięsiwa. Dokładnie 2 kilogramy łopatki wieprzowej bez kości, 2 kilogramy boczku z dzika, 2 kilogramy antrykotu wołowego oraz kilogram wątroby wieprzowej – wylicza Paweł Pingot, szef Stowarzyszenia Opolskich Kucharzy, z którym gotowaliśmy w Opolskiej Akademii Kulinarnej.
Nasz pasztet nie będzie stronił od ziół i przypraw, dlatego powinniśmy przygotować jałowiec, rozmaryn, cząber, tymianek, majeranek, oregano, paprykę słodką, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy oraz czosnek. - Gotowych do akcji musimy mieć też 20 wybitych jajek kurzych, cebulę oraz 5 czerstwych bułek – dodaje Pingot. - Mięso marynujemy ze wszystkimi ziołami 24 godziny. Następnie kroimy w kawałki i zapiekamy w piecu bądź smażymy w dużym garncu. Po wystygnięciu kręcimy w maszynce 3 razy, dodajemy jajka i wykładamy do brytfanek uprzednio wysmarowanych smalcem bądź masłem i obsypanych czerstwą bułką – objaśnia szef Stowarzyszenia Opolskich Kucharzy.
Nasza baba pasztetowa powinna „siedzieć” w piecu przez 15 minut w temperaturze 200 stopni, a następnie około 45 minut w temperaturze 150 stopni. Jeśli wbijemy w nią patyczek i wyjmiemy suchy, to znaczy że jest już odpowiednio wypieczona. Pokrojoną w plastry babę podajemy z ćwikłą, chrzanem bądź żurawiną.
Ciekawym urozmaiceniem niedzielnego, wielkanocnego śniadania mogą być jaja faszerowane. - Zaczynamy oczywiście od ich ugotowania na twardo. Jeżeli chcemy przygotować 10 faszerowanych jajek, to ugotować powinniśmy ich przynajmniej 12, 13. Po ugotowaniu jaj ostrym nożem przecinamy je na pół, a następnie wybieramy wszystko ze środka zostawiając puste skorupki – tłumaczy Paweł Pingot. - Do tak wybranej masy dodajemy masło, szczypior, prażony słonecznik, łososia wędzonego, oliwkę, sól oraz pieprz i miksujemy całość blenderem. Tak powstałym nadzieniem wypełniamy skorupki, obsypujemy całość bułką tartą i wstawiamy na 12-15 minut do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni – dodaje Pingot.
Dla unikających smacznych kalorii podczas Wielkanocy przygotowaliśmy z kolei propozycję dietetycznej i zarazem oryginalnej sałatki. - Trwa obecnie sezon na zbieranie pokrzywy. Rwiemy ile nam potrzeba, parzymy ją i siekamy. Dodajemy kolejno pokrojonego pomidora, selera naciowego, cebulę, szczypior i wedle uznania, plasterki ugotowanego na twardo jajka – objaśnia szef kuchni. - Dodajemy jeszcze prażonego sezamu oraz słonecznika, odrobinę czosnku, podlewamy delikatnie olejem i sokiem z jednej cytryny. Apetyczna i bardzo zdrowa sałatka na wielkanocny stół gotowa – podsumowuje szef Stowarzyszenia Opolskich Kucharzy.
Goodway: Napisał postów [38961], status [VIP]
Magda Gessler by powiedziała że jak w PRLu :)