• Autor: Mat
    • Wyświetleń: 3633
    • Dodano: 2014-04-30 / 14:30
    • Komentarzy: 0

    Polska i Opolszczyzna dobrze wykorzystały swoje 10 lat w Unii Europejskiej

    (Fot: Dżacheć)

    Piotr Kokorczak z Politechniki Opolskiej opowiada o projektach międzynarodowych jakie realizowała uczelnia.

    W ubiegły piątek (25 kwietnia) Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Opolu we współpracy z Departamentem Współpracy Zagranicznej i Promocji Regionu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego zorganizował debatę poświęconą 10-leciu członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Ważnym punktem wydarzenia było też wyróżnienie stowarzyszeń i instytucji, które aktywnie działają na polu współpracy międzynarodowej.

    - Tymi symbolicznymi dyplomami i koszami słodyczy honorujemy instytucje i stowarzyszenia, które w roku ubiegłym podjęły najszerszą współpracę z partnerami zagranicznymi. Dają one piękny przykład pozostałym organizacjom jak pozytywne mogą być efekty takiej współpracy – mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. - Chcemy oczywiście takich nagród rozdawać jak najwięcej. Liczę, że realizacja kolejnych projektów o międzynarodowym zasięgu da nam ku temu powody – podkreśla marszałek Buła.

    Bezsprzecznym liderem w klasyfikacji organizacji i stowarzyszeń, które podejmowały współpracę z zagranicznymi partnerami okazała się Politechnika Opolska (647 przedsięwzięć). Dyplomy otrzymały również gmina Prudnik oraz powiat nyski. Ponadto, na liście wyróżnionych znaleźli się Ludowy Klub Jeździecki Lewada w Zakrzowie (za organizację Międzynarodowych Zawodów Konnych z udziałem 175 zawodników z 12 krajów świata), Stowarzyszenie Współpracy Polska Wschód – oddział Opole, a także Opolski Klub Taekwon-do oraz Uczniowski Klub Sportowy Jedynka z Niemodlina.

    W ramach piątkowego spotkania odbyła się też debata poświęcona wykorzystaniu 10 lat w Unii Europejskiej przez Polskę i Opolszczyznę. - To był dobry czas dla naszego regionu. Mamy lepsze drogi i dobrze wykształcone społeczeństwo, powstały wspaniałe inwestycje – ocenia Arnold Czech, prezes Fundacji Rozwoju Śląska i Wspierania Inicjatyw Lokalnych. - Martwić może tylko jedna liczba. Ponad 1,8 miliona obywateli polskich wyjechało z kraju. Pracują teraz na dobro innych państw. Nowe finanse pomocowe, które Polska otrzyma w latach 2014-2020, powinniśmy wykorzystać na odwrócenie tych trendów – ocenia prezes Czech.

    Swoimi spostrzeżeniami na temat unijnej dekady dzielili się w Opolu także Agata Czyrsznic- Dobrowolska z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ryszard Galla – poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oraz przedstawiciel Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych Urzędu Marszałkowskiego – Wojciech Dudek. Przedstawicielka MSZ przedstawiła obecnym reprezentantom gmin i powiatów, na jakie wsparcie ze strony ministerstwa mogą liczyć w ramach współpracy zagranicznej. Wspomniała również o obowiązkach spoczywających na samorządach przed rozpoczęciem kooperacji z innymi państwami.

    Poseł na Sejm Ryszard Galla, jako były wicemarszałek Województwa Opolskiego, przedstawił postęp naszego regionu w kwestii ubiegania się o fundusze unijne. Porównał obecny stan, kiedy nasz region bardzo sprawnie aplikuje o środki z UE z sytuacją sprzed akcesji Polski do Unii, gdy społeczeństwo mało ufnie podchodziło do kwestii dotacji. Z kolei przedstawiciel Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych przekrojowo przedstawił wykorzystanie funduszy unijnych przez opolskie samorządy oraz dużą liczbę inwestycji poczynionych w regionie dzięki tym środkom.

    W konkluzjach podsumowujących piątkowe spotkanie podkreślono rolę jaką lokalne społeczności, tworzące świadome społeczeństwo obywatelskie, odgrywają w rozwoju międzynarodowej współpracy. Jednocześnie zaznaczono, że dysponując bogatym, długoletnim doświadczeniem w tym zakresie, zarówno Opolszczyzna, jak Polska powinny aktywnie promować pozytywne wzorce, przede wszystkim wśród wschodnich sąsiadów.

    ..:: artykuł sponsorowany ::..

    Zadanie dofinansowane ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
    Poglądy wyrażone w publikacji są poglądami autorów i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest całkowicie zamknięte.