- Autor: Greg
- Wyświetleń: 5616
- Dodano: 2014-05-03 / 15:40
- Komentarzy: 76
Dorota Simonides zasłużonym obywatelem miasta Opola
Honorowy tytuł Dorota Simonides odebrała dziś z rąk przewodniczącego Rady Miasta Romana Ciasnochy. - Gdy tu przyjechałam w 1947 roku zakochałam się w Opolu. Studiując w Krakowie, a potem Wrocławiu marzyłam, żeby osiąść w Opolu - mówi prof. Dorota Simonides.
Do kilkunastu medali i tytułów honorowych Doroty Simonides dołączył dziś kolejny. Po m.in. Krzyżu Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, medalu Komisji Edukacji Narodowej oraz doktoracie honoris causa Uniwersytetu Opolskiego dziś Opolanka otrzymała tytuł "Zasłużony obywatel miasta Opola". Rada Miasta Opola podjęła stosowną uchwałę 27 marca tego roku.
Dorota Simonides przyjechała do Opola z Nikiszowca w 1947 roku i rozpoczęła tu naukę w liceum.
- W 1957 roku rozpoczęła pracę jako nauczyciel akademicki w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu, później współtworzyła Uniwersytet Opolski. Założyła m.in. katedrę folklorystyki, którą prowadziła 20 lat - mówi dr hab Janina Hajduk-Nijakowska, wychowanka profesor Simonides, przedstawiając sylwetkę uhonorowanej.
Pracując na Uniwersytecie Opolskim Simonides wypromowała prawie 300 magistrów oraz 7 doktorów. Jak podkreśla dr Hajduk-Nijakowska zainicjowała folklorystyczne badania naukowe. - Utworzyła pierwszy w Polsce ośrodek badań folklorystycznych, który dał podwaliny pod tą naukę w naszym kraju - zaznacza dr Hajduk-Nijakowska.
Dorota Simonides odbierając tytuł podkreślała, że nie tylko ona zasługuje na honory. - Nic bym z tego wszystkiego nie dokonała, gdy przez 60 lat nie był obok mój mąż - zaznacza. - Umówiliśmy się 60 lat temu, że prowadzimy małżeństwo partnerskie w tym sensie, że robotę dzielimy. To co techniczne: pralka - pranie, mikrofalówka - gotowanie to sprawa dla inżyniera, męża. To co inne to była moja rzecz - tłumaczy Simonides z właściwym sobie humorem.
Na uroczystej sesji rady miasta pośmiertnie odznaczono też tytułami "Zasłużony obywatel miasta Opola" Czesława i Michalinę Cichalewskich, zaangażowanych w działania opozycji antykomunistycznej na Węgrzech, a potem organizujący w Opolu życie kulturalne obywateli narodowości węgierskiej.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
[moderacja]: Napisał postów [234], status [maniak]
[moderacja]