- Autor: Greg
- Wyświetleń: 3536
- Dodano: 2014-06-05 / 20:15
- Komentarzy: 9
Muzeum Polskiej Piosenki otwarte
Wystawa „Nastroje, nas troje. Epilog.” rozpoczęła oficjalnie działalność Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Na wernisaż przyjechali goście specjalni: m.in. Magda Umer, Maria Szabłowska oraz bracia Zielińscy. Od soboty wystawę będą mogli obejrzeć Opolanie.
Otwarcie Muzeum Polskiej Piosenki rozpoczęła projekcja filmu "Dobry wieczór, Opole! Festiwal - legenda". Film w reżyserii Tomasza Knittla to opowieść o opolskim festiwalu widzianym oczami konferansjerów. Bohaterami filmu są osoby, które wielokrotnie prowadziły festiwal oraz te, które rolę konferansjera pełniły tylko raz czy dwa. Na ekranie występują m.in. Wojciech Młynarski, Tadeusz Sznuk, Jacek Fedorowicz, Wojciech Mann, Krzysztof Materna oraz Jan Pietrzak. W postać narratora opowieści o opolskich festiwalach wcielił się Artur Orzech.
- Kiedyś leciałem samolotem i pomyślałem sobie, że trzeba zrobić muzeum polskiej piosenki. I jest. Dziękuję bardzo - powiedział krótko Ryszard Zembaczyński, wzbudzając salwy śmiechu wśród gości wernisażu.
Wystawa nawiązuje do koncertu "Nastroje, nas troje" z XV Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu z 1977 roku. - Przez wielu ten koncert uznawany jest za jeden z najlepszych z historii festiwalowego Opola - mówi Maria Szabłowska. - Jonasz Kofta, Wojciech Młynarski i Agnieszka Osiecka stworzyli wtedy niesamowite widowisko - dodaje dziennikarka.
Magda Umer wspomina ciepło artystów, występujących na deskach opolskiego amfiteatru w 1977 roku. - Jonasz, Wojtek, Agnieszka i Jeremi Przybora - to oni mnie wychowali, ulepili - mówi Magda Umer. - Zawsze wspominam i podkreślam jak wysoki był wtedy poziom kultury w porównaniu do poziomu polityki - wspomina. Dziś na wernisażu gościli także bracia Andrzej i Jacek Zielińscy, Jaga Kofta oraz Danuta Grechuta. Kuratorem wystawy jest Artur Wolski.
Na 10 komputerach goście zwiedzający wystawę mogą wysłuchać interpretacji wierszy Osieckiej, Młynarskiego i Kofty nagranych przez znanych aktorów, piosenkarzy i ludzi świata mediów. Wszystkie nagrania i zdjęcia wykonał Przemek Gorlas, a wizualizacje przygotowali studenci Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego.
W dniach 7 – 15 czerwca w godzinach 11:00 - 19:00 Opolanie i turyści mogą obejrzeć wystawę w Muzeum Polskiej Piosenki (wejście od strony ul. Ostrówek). Wstęp wolny.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
krisss: Napisał postów [2133], status [Szycha]
To muzeum już dawno miało powstać. Dobrze, że w końcu jest.