- Autor: Seeb
- Wyświetleń: 2685
- Dodano: 2014-06-12 / 08:00
- Komentarzy: 0
Szkolne Kluby Europejskie podsumowały 10 lat w UE
6 czerwca 2014 r. w Auli Błękitnej Collegium Maius Uniwersytetu Opolskiego miała miejsce debata przedstawicieli Szkolnych Klubów Europejskich z Opolszczyzny, którą zorganizował Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Opolu z okazji 10 rocznicy członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Spotkanie to stanowiło forum konsultacyjne, podczas którego uczniowie i ich opiekunowie mieli możliwość podzielenia się swoim doświadczeniem, osiągnięciami i planami dotyczącymi dalszej działalności Klubów.
Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 10.00 uroczystym przywitaniem gości przez Panią Helenę Lellek - Dyrektor Fundacji Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych. Wyrażając uznanie dla dotychczasowej aktywności Szkolnych Klubów Europejskich, Dyrektor Lellek podkreśliła, że przyczyniają się one do promowania wiedzy o Unii Europejskiej - o co konsekwentnie od początku swej działalności zabiega zarówno Fundacja, jak i Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej.
Kolejno głos zabrała dr Barbara Curyło z Uniwersytetu Opolskiego – moderator debaty. Przedstawiła ona korzyści wynikające z międzynarodowych wyjazdów edukacyjnych, jakie zarówno uczniom, jak i studentom oferuje Zjednoczona Europa. Pani Halina Pilarz z Kuratorium Oświaty w Opolu zaprezentowała natomiast program e-Twinning, którego realizacja przypada na lata 2014-2020. Pierwszą część spotkania zakończyło wystąpienie Pani Grażyny Falenty z Regionalnego Centrum Rozwoju Edukacja w Opolu, która przybliżyła zasady funkcjonowania nowego programu Unii Europejskiej związanego z integracją i rozwojem systemów edukacyjnych w krajach członkowskich, tj. Erasmus plus.
Po przerwie kawowej przystąpiono do zasadniczej części spotkania, czyli debaty Klubów Europejskich. Głos zabrali uczniowie m. in. z Kędzierzyna-Koźla, Kluczborka, Dziergowic, Zdzieszowic, Skoroszyc oraz Opola.
Wszystkie prezentacje zrobiły bardzo duże wrażenie na zgromadzonych. Kluby Europejskie z Opolszczyzny mogą poszczycić się bogatym doświadczeniem, które obejmuje szereg różnorodnych działań realizowanych na wielką skalę, zarówno samodzielnie, jaki i we współpracy z Klubami Partnerskimi z zagranicy. Zaowocowało to znaczącymi sukcesami. Na szczególną uwagę zasługuje dialog z instytucjami unijnym i Kancelarią Prezydenta RP, współpraca z Amnesty International, a także liczne nagrody zdobywane w regionalnych i krajowych konkursach o Unii Europejskiej. Warto zaznaczyć, że Klub „Euroelektryk” z Zespołu Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu reprezentował Polskę na debacie w Parlamencie Europejskim na temat przyszłości młodzieży we Wspólnocie.
Dyskusja jaka wywiązała się pomiędzy opiekunami Szkolnych Klubów Europejskich była ostatnim punktem programu tego dnia. Pozwoliła ona spojrzeć na działalność Klubów z nieco innej strony, gdyż podzielili się oni problemami na jakie napotykają się w swojej codziennej pracy. Opowiedzieli również o swoich planach na przyszłość.
Szkolne Kluby Europejskie zaczęły powstawać w Polsce już na początku lat dziewięćdziesiątych i do dziś stanowią jedną z najatrakcyjniejszych form aktywnej edukacji. Ich działalność oparta jest na tych samych założeniach, jednak sposób realizacji tychże założeń znacznie się różni. Wszystko zależy bowiem od możliwości szkół, wieku uczestników, środowiska lokalnego i różnych podmiotów wspomagających. Bez wątpienia istotną rolę odgrywają sami nauczyciele i uczniowie, ich zaangażowanie, entuzjazm i kreatywność. Bez nich Szkolne Kluby Europejskie nie miałyby racji bytu.
Zadanie dofinansowane ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Poglądy wyrażone w publikacji są poglądami autorów i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
..:: artykuł sponsorowany ::..
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest całkowicie zamknięte.
Najczęściej czytane
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.