• Autor: Seeb
    • Wyświetleń: 2685
    • Dodano: 2014-06-12 / 08:00
    • Komentarzy: 0

    Szkolne Kluby Europejskie podsumowały 10 lat w UE

    6 czerwca 2014 r. w Auli Błękitnej Collegium Maius Uniwersytetu Opolskiego miała miejsce debata przedstawicieli Szkolnych Klubów Europejskich z Opolszczyzny, którą zorganizował Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Opolu z okazji 10 rocznicy członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Spotkanie to stanowiło forum konsultacyjne, podczas którego uczniowie i ich opiekunowie mieli możliwość podzielenia się swoim doświadczeniem, osiągnięciami i planami dotyczącymi dalszej działalności Klubów.

    Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 10.00 uroczystym przywitaniem gości przez Panią Helenę Lellek - Dyrektor Fundacji Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych. Wyrażając uznanie dla dotychczasowej aktywności Szkolnych Klubów Europejskich, Dyrektor Lellek podkreśliła, że przyczyniają się one do promowania wiedzy o Unii Europejskiej - o co konsekwentnie od początku swej działalności zabiega zarówno Fundacja, jak i Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej.

    Kolejno głos zabrała dr Barbara Curyło z Uniwersytetu Opolskiego – moderator debaty. Przedstawiła ona korzyści wynikające z międzynarodowych wyjazdów edukacyjnych, jakie zarówno uczniom, jak i studentom oferuje Zjednoczona Europa. Pani Halina Pilarz z Kuratorium Oświaty w Opolu zaprezentowała natomiast program e-Twinning, którego realizacja przypada na lata 2014-2020. Pierwszą część spotkania zakończyło wystąpienie Pani Grażyny Falenty z Regionalnego Centrum Rozwoju Edukacja w Opolu, która przybliżyła zasady funkcjonowania nowego programu Unii Europejskiej związanego z integracją i rozwojem systemów edukacyjnych w krajach członkowskich, tj. Erasmus plus.

    Po przerwie kawowej przystąpiono do zasadniczej części spotkania, czyli debaty Klubów Europejskich. Głos zabrali uczniowie m. in. z Kędzierzyna-Koźla, Kluczborka, Dziergowic, Zdzieszowic, Skoroszyc oraz Opola.
    Wszystkie prezentacje zrobiły bardzo duże wrażenie na zgromadzonych. Kluby Europejskie z Opolszczyzny mogą poszczycić się bogatym doświadczeniem, które obejmuje szereg różnorodnych działań realizowanych na wielką skalę, zarówno samodzielnie, jaki i we współpracy z Klubami Partnerskimi z zagranicy. Zaowocowało to znaczącymi sukcesami. Na szczególną uwagę zasługuje dialog z instytucjami unijnym i Kancelarią Prezydenta RP, współpraca z Amnesty International, a także liczne nagrody zdobywane w regionalnych i krajowych konkursach o Unii Europejskiej. Warto zaznaczyć, że Klub „Euroelektryk” z Zespołu Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu reprezentował Polskę na debacie w Parlamencie Europejskim na temat przyszłości młodzieży we Wspólnocie.

    Dyskusja jaka wywiązała się pomiędzy opiekunami Szkolnych Klubów Europejskich była ostatnim punktem programu tego dnia. Pozwoliła ona spojrzeć na działalność Klubów z nieco innej strony, gdyż podzielili się oni problemami na jakie napotykają się w swojej codziennej pracy. Opowiedzieli również o swoich planach na przyszłość.

    Szkolne Kluby Europejskie zaczęły powstawać w Polsce już na początku lat dziewięćdziesiątych i do dziś stanowią jedną z najatrakcyjniejszych form aktywnej edukacji. Ich działalność oparta jest na tych samych założeniach, jednak sposób realizacji tychże założeń znacznie się różni. Wszystko zależy bowiem od możliwości szkół, wieku uczestników, środowiska lokalnego i różnych podmiotów wspomagających. Bez wątpienia istotną rolę odgrywają sami nauczyciele i uczniowie, ich zaangażowanie, entuzjazm i kreatywność. Bez nich Szkolne Kluby Europejskie nie miałyby racji bytu.


    Zadanie dofinansowane ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Poglądy wyrażone w publikacji są poglądami autorów i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

    ..:: artykuł sponsorowany ::..

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest całkowicie zamknięte.