- Autor: Greg
- Wyświetleń: 5898
- Dodano: 2014-06-17 / 10:14
- Komentarzy: 26
"Przedsiębiorczy" informatycy sprzedawali pirackie programy
Co najmniej 60 tysięcy euro strat spowodowała działalność dwóch informatyków i trzech "handlowców", którzy pomagali sprzedawać pirackie kopie oprogramowania do obsługi telefonii internetowej. Policja zatrzymała 5 osób, pochodzących z różnych części Polski. Grozi im do 5 lat więzienia.
Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji i Komendy Miejskiej Policji w Opolu przy współpracy z policjantami z innych jednostek w kraju ustalili 5 osób podejrzewanych o sprzedaż nielegalnego oprogramowania.
W miniony czwartek rano funkcjonariusze weszli do kilku mieszkań na terenie Polski. Łącznie zabezpieczyli 11 komputerów wraz z oprogramowaniem, dyski twarde i telefony komórkowe. Zabezpieczony sprzęt elektroniczny trafi teraz do zespołu biegłych, gdzie zostanie poddany szczegółowej analizie. Jak ustalili pracujący przy sprawie policjanci, osoby związane z tym przestępczym procederem działały na terenie całego świata. Pirackie oprogramowanie trafiało m.in. do klientów z Egiptu, Syrii, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych.
- Przestępcza działalność trwała od początku tego roku. Dwaj mężczyźni współpracujący z brytyjską firmą zajmującą się sprzedażą oprogramowania do rozmów internetowych typu VOIP zmienili pliki na serwerach. Poprzez bezprawnie wprowadzone zmiany mogli w ten sposób aktywować jeden z produktów tej firmy. Następnie zerwali współpracę z brytyjskim przedsiębiorcą i wykorzystując własną działalność gospodarczą rozpoczęli sprzedaż pirackich kopii oprogramowania - tłumaczy kom. Marzena Grzegorczyk, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.
Cena licencjonowanego oprogramowania to 20 tysięcy euro, natomiast cena wersji pirackiej wahała się w okolicach tysiąca euro.
Informatycy namówili do współpracy osoby na co dzień współpracujące z legalnie działającą brytyjską firmą. Dzięki ich doświadczeniu, wiedzy i bazie klientów, którą posiadały przejęli blisko 150 klientów.
Jak ustalili śledczy, przestępczy proceder trwał od pół roku, a straty spowodowane ich przestępczą działalnością sięgają co najmniej 60 tysięcy euro. Zatrzymani mężczyźni i kobieta pochodzą z województw: opolskiego, dolnośląskiego, świętokrzyskiego, śląskiego, podlaskiego i kujawsko-pomorskiego. Zatrzymani mają od 26 do 33 lat.
Wszyscy odpowiedzą za kradzież oprogramowania, część z nich odpowie też za nielegalne wprowadzanie zmian na serwerach komputerowych. Przypomnijmy, że przestępstwo uzyskania cudzego programu do osiągnięcia korzyści majątkowej jest zagrożone karą 5 lat więzienia.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
[moderacja]: Napisał postów [38961], status [VIP]
[moderacja]