- Autor: Mat
- Wyświetleń: 2982
- Dodano: 2014-06-17 / 17:00
- Komentarzy: 9
W Opolu odbył się II Kongres Energetyczny
Po raz drugi w stolicy Opolszczyzny spotkali się naukowcy, przedstawiciele sektora energetycznego, a także władze lokalnego samorządu. W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym dyskutowali nad najnowocześniejszymi i zarazem dostępnymi rozwiązaniami w zakresie energetyki zarówno z perspektywy dużych przedsiębiorstw jak i pojedynczych mieszkańców województwa. Okazuje się, że zwłaszcza w kontekście ekologicznych rozwiązań w energetyce nasz region ma sporo do zaprezentowania.
Hasłem przewodnim OKEN II była „Efektywność energetyczna w gminie i firmie”. Nic więc dziwnego, że na pierwszy plan spośród wielu zaproszonych gości wyszedł we wtorek Henryk Wróbel, wójt gminy Dobrzeń Wielki, który zdecydował się postawić na ekologiczne i zarazem nowoczesne rozwiązania w oświetleniu ulic. - Założenie jest takie, aby do końca tego roku 70 procent ulic gminy było oświetlonych przy użyciu lamp ledowych – mówi Wróbel. - Rachunek ekonomiczny jest bardzo prosty. Nasz operator czyli Tauron wymienia lampy, a my z powstałych oszczędności w małych ratach spłacamy inwestycję i ostatecznie odbywa się to bez obciążenia budżetu – wyjaśnia wójt gminy Dobrzeń Wielki.
W przypadku gminy Dobrzeń Wielki szacuje się, że oszczędności mogą wynosić około 400 tysięcy złotych rocznie. Obecnie gmina przy wykorzystaniu dotychczasowego oświetlenia reguluje rachunki na poziomie 700-800 tys. zł rocznie. - To o tyle ważna sprawa dla samorządów, że Unia Europejska do 2017 roku nakazuje Polsce modernizację oświetlenia ulicznego na energooszczędne. Samorządy muszą więc szukać tanich i zarazem skutecznych sposobów na realizację niezbędnych inwestycji – mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego.
Podczas OKEN II nie zabrakło też zagranicznych gości. O rozwiązaniach energetycznych w swoich krajach opowiadali Hannelore Klamm, wiceprezydent Landtagu Nadrenii-Palatynatu w Niemczech oraz Martin Sikora, wicehetman Kraju Morawsko-Śląskiego w Czechach. - Nasi zachodni koledzy mają nad nami sporą przewagę w kwestii ekologicznego wykorzystania zasobów energii. Wystarczy tylko wspomnieć, ze produkują i sprzedają prąd w biogazowniach ulokowanych przy gospodarstwach rolnych. Niestety w Polsce wciąż brakuje odpowiednich regulacji prawnych, aby korzystać z takich rozwiązań – zauważa Antoni Konopka, wicemarszałek województwa. - Możemy za to pochwalić się ogromnym zainteresowaniem w zakresie elektrowni wiatrowych. Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie wyliczył, że prywatni inwestorzy są zainteresowani budową w naszym województwie blisko 1000 wiatraków – podkreśla Konopka.
Organizatorami II Opolskiego Kongresu Energetycznego są Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki, firma TAURON, Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego oraz Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie. Portal 24opole.pl objął kongres patronatem medialnym.
O II Opolskim Kongresie Energetycznym w programie Druga Kawa z wicedyrektorem OCRG rozmawiał Maciej Nowak:
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
nika: Napisała postów [22964], status [VIP]
no tak , wiatraki przyjechali wciskać ...