- Autor: Mat
- Wyświetleń: 5704
- Dodano: 2014-06-19 / 12:10
- Komentarzy: 16
Opolscy logistycy wycofują wojskowe mienie z Afganistanu
(Fot: kpt. Leszek Radzik/ st. chor. Waldemar Młynarczyk z PKW Afganistan)
W Afganistanie trwa zakrojona na dużą skalę akcja wycofywania wojsk misji ISAF w skład której wchodzi także Polski Kontyngent Wojskowy. Jego 15. - i jak zadeklarował niedawno w Opolu Minister Obrony – ostatnia zmiana, odpowiada głównie za wycofanie znacznych ilości mienia do kraju. Ważną rolę w tej operacji odgrywają żołnierze z 10. Opolskiej Brygady Logistycznej.
Opolscy logistycy wchodzą w skład Zespołu Zabezpieczenia i Przygotowania Transportu (tzw. ZziPT) XV zmiany PKW Afganistan. Miejsce gdzie ich praca jest szczególnie dostrzegalna stanowi lotnisko w Bagram. - Tętni ono życiem przez całą dobę. Ruch tutaj nigdy nie zamiera, bowiem samoloty są tutaj rozładowywane i ładowane przez całą dobę – opowiada kpt. Leszek Radzik, oficer prasowy 15 zmiany PKW Afganistan.
Wszystkie przygotowane jednostki ładunkowe jeszcze na płycie lotniska przed załadunkiem na transport lotniczy – pokład czarterowego przewoźnika cargo An -124 Rusłan zostały sprawdzone przez żołnierzy żandarmerii. - Jednostki ładunkowe w języku transportowców oznaczają odpowiednio spakowany oraz zabezpieczony (zgodnie z obowiązującymi przepisami) sprzęt i wyposażenie, które są gotowe do załadunku – wyjaśnia kpt. Radzik. - Sprzęt kołowy jak na przykład wojskowe quady i samochód – cysterna, zgodnie z obowiązującymi procedurami transportowymi zostały przed załadunkiem dokładnie sprawdzone pod kątem sprawności technicznej i umyte preparatem odkażającym - podkreśla.
Transportowcy z ZZiPT oprócz przygotowania jednostek ładunkowych wykonują też niezbędną dokumentację wymaganą przepisami międzynarodowymi na przewóz mienia wojskowego. Warto podkreślić, że mienie PKW Afganistan w zależności od posiadanej sprawności technicznej, wartości bojowej oraz kosztów transportu podlega zagospodarowaniu poprzez jego powrót do kraju lub przekazanie na cele charytatywne afgańskiej społeczności. W przypadku niskiej wartości i przydatności mienia wojskowego poddawane jest ono wybrakowaniu i pozostawiane na terenie Afganistanu.
Obecnie już około 70 procent sprzętu, którego polscy żołnierze używali w Afganistanie zostało zagospodarowane. Część tego sprzętu i wyposażenia (40 procent), wróciła do kraju blisko 20 procent zostało wybrakowane i zutylizowane, bo operacja ta ze względu na niską wartość mienia i sprzętu była bardziej opłacalna niż transport do kraju. Resztę wyposażenia (10 proc.) otrzymały organizacje charytatywne w Afganistanie.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Juljan: Napisał postów [15744], status [VIP]
Fajne fotki. Ciekawe ile alkoholu przywiozą? ;)