- Autor: Mat
- Wyświetleń: 9306
- Dodano: 2014-06-19 / 13:10
- Komentarzy: 192
Dzisiaj Boże Ciało. Opolanie tłumnie uczestniczyli w procesji.
Około 2 tysięcy wiernych wzięło udział w procesji Bożego Ciała, która przeszła ulicami Opola.
Ks. bp. Andrzej Czaja w wygłoszonym kazaniu nie unikał trudnych tematów.
Zielone gałązki brzozy zabierane do domów to jedna z tradycji Bożego Ciała.(Fot: Dżacheć)
Około 2 tysięcy mieszkańców stolicy Opolszczyzny wzięło dziś udział w uroczystej procesji Bożego Ciała. Ta przeszła spod opolskiej katedry ulicami Opola (Piastowską, Plac Wolności, Mały Rynek) i zakończyła się kazaniem, które wygłosił ks. bp. Andrzej Czaja. - Nie wolno nam się ograniczać do tego jednego dnia, choćbyśmy przeżywali go najwznioślej. Na tym nie może się skończyć – apelował do zebranych biskup opolski.
Orszak procesji Bożego Ciała w Opolu rozciągał się przez kilkaset metrów. Przewodniczył mu biskup opolski Andrzej Czaja, który wspólnie z innymi duchownymi, siostrami zakonnymi, ministrantami, a także dziećmi które w tym roku przystępowały do pierwszej komunii oraz wiernymi przeniósł Najświętszy Sakrament do czterech ołtarzy. Tradycyjnie szlak procesji wyłączony był z ruchu samochodowego. Na zakończenie przemarszu ks. bp. Andrzej Czaja wygłosił kazanie w którym wyjaśniał wiernym, w jakich intencjach modlił się przy poszczególnych przystankach procesji.
- W intencji polityków, aby byli ponad niesnaskami i dbali o wspólne dobro. W intencji księży, aby prowadzili swój lud nie po swojemu ale tak jak chce tego Bóg. Duchowni nie mogą być powodem zgorszenia wśród wiernych – mówił biskup Czaja, który apelował też do licznie zebranych wiernych na procesji. - Nie wolno nam się ograniczać do tego jednego dnia, choćbyśmy przeżywali go najwznioślej. Na tym nie może się skończyć.
Procesje Bożego Ciała odbywają się dzisiaj w całej Polsce z okazji święta Ciała i Krwi Pańskiej. Wszystko ma wielowiekową tradycję. Boże Ciało ustanowił jako święto w 1264 roku papież Urban IV, a papież Jan XXII wprowadził je do kalendarza liturgicznego w całym Kościele. Właśnie tego dnia katolicy publicznie wyznają wiarę w obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Przewodzący procesji kapłan, wspólnie z wiernymi niesie go do czterech wyznaczonych ołtarzy.
Wielu uczestników procesji z ołtarzy Bożego Ciała zabiera gałązki brzozy. Ma to związek z obyczajami ludowymi, które dotyczą tego święta. Według niektórych, zatknięte pod strzechy domów i zabudowań gospodarczych gałązki brzozy miały strzec przed ogniem, piorunami i robactwem. Z kolei zatykane na polach miały chronić przed szkodnikami.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
ruda33: Napisała postów [6643], status [VIP]
Trzecie zdjęcie od góry , nie klikając na nie czy tylko ja widzę twarz kobiety na tych brązowych włosach ???