- Autor: Greg
- Wyświetleń: 6893
- Dodano: 2014-06-21 / 12:15
- Komentarzy: 41
Opolska topola rywalizuje o tytuł Drzewa Roku 2014
(Fot. Klub Gaja/Tomek Pikuła)
Topola z Opola jest jednym z 16 drzew, które znalazły się w finale konkursu Drzewo Roku 2014, organizowanego jest przez Klub Gaja w ramach programu edukacji ekologicznej Święto Drzewa. O tym które drzewo zdobędzie tytuł Drzewa Roku 2014 zadecydują internauci. Swój głos można oddać do końca czerwca na stronie www.drzeworoku.pl.
- Topola rosnąca na tzw. Kocikowej Łące w Wójtowej Wsi dla okolicznych mieszkańców jest świadectwem pewnych tragicznych wydarzeń. Według legendy 200 lat temu kupcy, którzy przejeżdżali traktem handlowym, zatrzymali się pod topolą, aby odpocząć. Na ich nieszczęście byli obserwowani przez zbójców już od dłuższego czasu. Jeden ze zbójników zaoferował kupcom, że za drobną opłatą doprowadzi ich na miejsce nowego targu. Kupcy zaufali mu. Zbójnik podstępem podał kupcom środki nasenne, a gdy zasnęli dał swym kompanom znak. Zbójcy pozabijali kupców, a zrabowany łup zakopali po topolą. Mieli się nim podzielić gdy sprawa zabitych kupców nieco przycichnie. Jednak herszt bandy pragnął wszystkich bogactw wyłącznie dla siebie. Przybył więc pod drzewo pod osłoną nocy i wykopał skarb. Niespodziewanie z czystego nieba uderzył piorun trafiając prosto w topolę, o którą opierał się zbójnik. O świcie okoliczni mieszkańcy poszli obejrzeć miejsce, w które uderzył piorun – zobaczyli wypalony pień topoli, a obok martwe ciało z kosztownościami w dłoniach. Powiązali to ze sprawą zabitych kupców. Winnych szybko odnaleziono i stracono. Młoda jeszcze wówczas topola rosła, jednak wypalony pień wciąż przypomina o wydarzeniach sprzed 200 lat - czytamy na stronie internetowej organizatora konkursu - Klubu Gaja. Drzewo zgłosił do konkursu Urząd Miasta.
- Konkurs Drzewo Roku zwraca uwagę na rolę drzew w naszym życiu, wzmacnia świadomość społeczną w odniesieniu do środowiska, w którym żyjemy. Wspólnie wyłonimy najważniejsze, najciekawsze, najbardziej lubiane przez społeczności drzewo w naszym kraju. Ambasadorami konkursu są Elżbieta Dzikowska, podróżniczka i autorka, Kazimierz Kutz, reżyser i senator oraz profesor Jan Miodek, językoznawca i popularyzator wiedzy o języku polskim - informuje Jola Migdał z Klubu Gaja.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Rolik: Napisał postów [8284], status [VIP]
Ależ piękny mecz Niemcy - Ghana