- Autor: Greg
- Wyświetleń: 2814
- Dodano: 2014-06-27 / 19:20
- Komentarzy: 1
Uczelnie, firmy i samorządy wspólnie walczą o dotacje
77 podmiotów z całej Polski utworzyło klaster Wspólnota Wiedzy i Innowacji w Inżynierii Produkcji. Uczelnie, samorządy oraz przedsiębiorcy chcą razem walczyć o unijne dotacje oraz pracować nad faktycznym połączeniem nauki z przemysłem.
Klaster zrzeszający 77 podmiotów ze wszystkich regionów kraju – w tym 28 uczelni, 41 przedsiębiorstw oraz 8 samorządów – został utworzony w związku z nową perspektywą finansowania (2014 – 2020), która zakłada przepływ pieniędzy na badania i rozwój przez firmy.
- To największa zmiana jakościowa w powojennej historii Polski – mówi prof. Ryszard Knosala, inicjator klastra – a sama Wspólnota to przykład rzeczywistej integracji przemysłu i nauki. Zysk, na jaki mogą liczyć zintegrowane uczelnie zależeć będzie od ich zaangażowania - zaznacza jeden z pomysłodawców utworzenia klastra. - Naszym celem jest prawdziwa i rzeczywista integracja nauki z przemysłem. Zgodnie z zapowiedziami większość pieniędzy z nowego unijnego rozdania, przeznaczonych na naukę trafi do niej poprzez przemysł, stąd potrzeba bardzo ścisłej współpracy - dodaje prof. Knosala.
Wśród uczelni są dwie szkoły wyższe z Opolszczyzny: Politechnika Opolska i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie, a także cztery samorządy z naszego województwa: gmina Głubczyce, Kluczbork, Otmuchów oraz powiat Krapkowice. - Akurat te samorządy, bo m.in. na ich terenach znajdują się przedsiębiorstwa z Opolszczyzny, które weszły do klastra: opolski oddział firmy Aluprof, Nutricia, Fabryka Armatury Przemysłowej w Bodzanowie, Zampap Krapkowice, firma Cuprod z Kluczborka, Zakłady Przemysłu Cukierniczego Otmuchów - tłumaczy prof. Knosala.
Podczas konferencji, na której założono klaster obecny był wiceminister infrastruktry Adam Zdziebło. - Jesteście w czołówce polskiej awangardy, jeśli idzie o działania klastrowe - chwalił. Zaznaczał też, że do pozyskania z unijnej kasy jest wiele środków. - Z 8 miliardów euro z europejskiego rozdania na tzw. inteligentny rozwój aż miliard przeznaczony jest na inicjatywy klastrowe. To spore pieniądze - tłumaczył założycielom klastra.
Działania klastra będzie koordynować Polskie Towarzystwo Zarządzania Produkcją.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Janosik: Napisał postów [7961], status [VIP]
POWODZENIA ŻYCZĘ!!! Oby się udało!!!3MAM ,za powodzenie tego Projektu kciuki!