Nowoczesny radar meteo pozwala na wczesne wykrywanie takich zjawisk jak np. tornada, ulewy czy gradobicia. (Fot: NOAA)
Stacja radarowa na Górze św. Anny ma być pierwszą tego typu w województwie opolskim i zarazem najnowocześniejszą na terenie Polski. - Na jej terenie będzie się znajdował zaawansowany technologicznie magnetronowy radar meteorologiczny, który za pomocą wysyłanych fal umożliwi m.in. wykrywanie chmur, określanie ich struktury oraz prędkości ruchu – mówi Dorota Ryś z firmy Qumak, która wspólnie z firmą Polbau ma zrealizować inwestycję zleconą przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. - Dzięki temu synoptycy będą mogli z większą dokładnością przygotowywać prognozy pogody dla regionu, a przede wszystkim określać miejsca wystąpienia gwałtownych zjawisk meteorologicznych – dodaje.
Radar na Górze Św. Anny będzie 9. urządzeniem włączonym do zarządzanej przez IMGW sieci radarów Polrad. Urządzenie zostanie również zintegrowane z wojskową siecią radarów meteorologicznych. - Ponadto Qumak, we współpracy z producentem urządzenia firmą Selex zintegruje obydwa systemy, dzięki czemu zasięg radarów będzie pokrywał teren całego kraju. Jest to pierwszy tego typu projekt w Polsce – podkreśla Ryś. Zdobyte informacje posłużą zarówno do celów cywilnych jak i wojskowych. Wykonawca będzie również odpowiedzialny za zaprojektowanie oraz kompletne wykonanie obiektu, dostarczenie wymaganego oprogramowania radaru oraz szkolenie personelu.
- W 2008 roku w województwie opolskim zeszło tornado, w wyniku którego 2 osoby zginęły, a kilkadziesiąt zostało rannych. Straty wyceniono na prawie 50 mln zł – przypomina Marcin Pudełko, dyrektor sprzedaży działu infrastruktury lotniczej Qumak S.A. - Dane dostarczone przez zaawansowany technologicznie radar pozwolą synoptykom z tego regionu przewidywać takie zjawiska z większym wyprzedzeniem. Wówczas obrona cywilna będzie miała dodatkowy czas na poinformowanie mieszkańców o nadchodzącym zagrożeniu, dzięki czemu będą oni mogli się lepiej do niego przygotować – dodaje Pudełko.
Dokładniejsze prognozy pogody to nie jedyne korzyści dla mieszkańców, jakie wiążą się z wybudowaniem obiektu. Na terenie stacji radarowej mają też powstać strefy edukacyjne, poświęcone meteorologii radarowej oraz lokalnej społeczności, środowisku i kulturze. Obiekt wykorzystywany przez IMGW będzie otwarty dla zwiedzających. Dane z opolskiego radaru mają też trafiać do ISOK – Informatycznego Systemu Osłony Kraju przed Nadzwyczajnymi Zagrożeniami. Zakończenie prac planowane jest na drugą połowę 2015 roku.
sebastian325i: Napisał postów [13403], status [VIP]
Radar będzie tropić wszystkich TROLLI i wszystkie TROLLICE 24op... może będzie wreszcie spokój... ;)