- Autor: Greg
- Wyświetleń: 13422
- Dodano: 2014-08-19 / 15:08
- Komentarzy: 21
Niebezpieczne owady atakują. Jak uniknąć użądlenia?
Strażacy niemal codziennie są wzywani do usuwania gniazd niebezpiecznych owadów. (Fot. Dżacheć)
W ciągu ostatnich kilku dni dwie osoby na Opolszczyźnie zmarły wskutek użądlenia przez owady. Strażacy codziennie wyjeżdżają neutralizować gniazda owadów przy budynkach mieszkalnych, szkołach, szpitalach czy urzędach.
Wstrząs anafilaktyczny po użądleniu pszczoły lub osy był przyczyną śmierci wicedyrektora Zespołu Szkół nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu. Mężczyzna zmarł w ubiegłym tygodniu. Drugą ofiarą owadów na Opolszczyźnie był wędkarz, którego dotkliwie użądliły szerszenie.
- W ubiegłym roku od 1 stycznia do połowy sierpnia mieliśmy 71 wezwań do usunięcia gniazd owadów, w tym roku w tym samym okresie jest ich ponad 200, także widać duży wzrost - mówi bryg. Adam Janiuk, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu. Zdaniem rzecznika interwencji jest więcej, bo tegoroczne lato jest cieplejsze niż ten sam okres rok temu. Ponadto przypadki użądleń są bardziej nagłaśniane przez media przez co ludzie zwracają baczniejszą uwagę na owady i ich gniazda.
Rzecznik tłumaczy, że strażacy nie będą usuwać każdego gniazda owadów, o którym poinformują mieszkańcy. - Zawsze wyjeżdżamy do miejsc, w których przebywają osoby o ograniczonej zdolności poruszania się - np. szpitali. Gniazda owadów niezwłocznie usuwamy także w urzędach, żłobkach czy przedszkolach. Natomiast przypominamy o firmach, które specjalizują się w tego typu usługach i jeśli nie ma bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa to radzimy wzywać takie firmy, a nie nas - mówi bryg. Janiuk. - Nie usuwamy też gniazd w lesie, o co czasem proszą wędkarze czy grzybiarze. W końcu gdzieś owady muszą bytować - dodaje.
Strażak przypomina też, że w przypadku zauważenia gniazda os, pszczół czy szerszeni przede wszystkim nie powinniśmy owadom przeszkadzać i zbliżać się do gniazda, kopać go czy rozdeptywać. - Zaatakowane owady na pewno będą bronić swojego miejsca bytowania i staną się agresywne. Gdy owady nie są niepokojone przez człowieka raczej nie są agresywne - mówi bryg. Adam Janiuk.
Użądlenia owadów są szczególnie groźne dla osób uczulonych na jad. Wyjątkiem są szerszenie, których jad jest groźny nawet dla osób nieuczulonych.
W przypadku ukąszenia przez osę, pszczołę lub szerszenia zwykle wystarczy przyłożyć na miejsce użądlenia zimny okład, może być z dodatkiem octu. Jeśli jednak poza zaczerwienieniem skóry zauważymy inne objawy - duszności, ból w klatce piersiowej, gorączkę czy dreszcze powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Jeśli zaś jesteśmy świadkami użądlenia osoby uczulonej na jad powinniśmy od razu wezwać na miejsce pogotowie ratunkowe.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
sinpat: Napisał postów [48], status [rozkręca się]
a dobrze, ze nie jestem uczulony :)