- Autor: Greg
- Wyświetleń: 2640
- Dodano: 2014-10-01 / 16:15
- Komentarzy: 11
Marszałek walczy w Brukseli o pieniądze dla Opolszczyzny
Województwo opolskie zakończyło pierwszą turę negocjacji w sprawie nowych inwestycji, które powstaną dzięki unijnym dotacjom do 2020 roku. Przedmiotem rozmów była część Regionalnego Programu Operacyjnego, finansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - 679 mln euro przeznaczonych na inwestycje.
- Ważne były dla nas trzy obszary: dotyczący konkurencyjnej gospodarki, czyli przede wszystkim przygotowania terenów inwestycyjnych, transportu oraz tzw. osi 6, bardzo pojemnej, bo zapisane są w niej takie działy, jak: bioróżnorodność, odpady, gospodarka wodno-ściekowa i niskoemisyjna, a także kultura – wylicza Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego.
Sporo miejsca w trakcie negocjacji poświęcono sferze związanej z badaniami i rozwojem. Pula na ten obszar wynosi 73 mln euro. Jak mówił marszałek, już na wstępie nie wszystkie zgłoszone przez uczelnie projekty uzyskały akceptację Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Swój projekt (dotyczący centrum i badań i technologii) wycofała m. in. Politechnika Opolska, a projekt rewitalizacji Królewskiej Akademii Nauk w Prószkowie (UO) może być realizowany z osi dotyczącej bioróżnorodności. Zaproponowano, by sferze publicznej, czyli uczelniom zostawić 7 (z proponowanych wcześniej 27) mln euro i przeznaczyć je na doposażenie laboratoriów, a „zaoszczędzone” w tej sferze 20 mln euro przekazać na rzecz przedsiębiorców, którzy unowocześniając swoją produkcję i technologię i tak muszą współpracować ze środowiskiem nauki, prowadząc badania innowacyjne i rozwojowe.
- Trudny do negocjowania był temat związany z terenami inwestycyjnymi, które znalazły się w osi związanej z konkurencyjną gospodarką. My początkowo przeznaczyliśmy na ten cel około 43 mln euro, jednak zdaniem Komisji Europejskiej to zdecydowanie zbyt wiele. Na razie Komisja godzi się na 16 mln euro, a my mamy teraz czas, by pokazać i dobrze uzasadnić te dla nas najważniejsze, ze względu na dobre skomunikowanie czy poziom bezrobocia, czyli w powiatach kędzierzyńsko-kozielskim, brzeskim i nyskim - dodaje marszałek.
- Komisja zgodziła się na większość naszych propozycji dotyczących rozwoju infrastruktury drogowej: poprawić dostępność do węzłów autostradowych oraz skomunikować Opolszczyznę poprzez drogę nr 454 z osią północ – południe - informuje Andrzej Buła.
Marszałek podkreślał, że udało się uzyskać akceptację dla 20 mln euro na gospodarkę odpadami, na którą Komisja zwraca szczególną uwagę oraz 23 mln euro na bioróżnorodność. Na kulturę przeznaczone będzie 18 mln euro, jednak nie będą to projekty inwestycyjne. – Inwestycji w ostatnich latach powstało sporo. Teraz czas na to, by wokół tego zbudować pewną gałąź gospodarki, stworzyć miejsca pracy. I robić wszystko, żeby dzięki temu stworzyć atrakcyjne warunki w regionie, zwłaszcza dla młodych – tłumaczy marszałek.
Buła ocenia, że RPO czekają jeszcze co najmniej trzy tury negocjacji, a jego podpisanie nastąpi nie wcześniej niż przed Bożym Narodzeniem. Podobne jest zaawansowanie negocjacyjne innych regionów. Niezależnie od terminu podpisania umowy, już w listopadzie Urząd Marszałkowski opracuje harmonogram przyszłorocznych naborów, by beneficjenci mogli się wcześniej do nich przygotować.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
ombre: Napisał postów [20209], status [VIP]
Szabelke i tarcze mu kupcie będzie lepiej walczył:)