Dużą atrakcją dla odwiedzających Krogulną był pokaz odłowów karpia. Normalnie takie odłowy rozpoczynają się bardzo wczesnym rankiem.
Początki hodowli karpia w Polsce sięgają XII wieku. Dziś Polska produkuje 20 tysięcy ton karpia rocznie - to najwięcej spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Opolszczyzna zaś jest trzecim regionem w kraju pod względem ilości hodowanych karpii.
To wszystko sprawia, że promocja karpia jest coraz szersza. - Chcemy odejść od polskiej tradycji karpia jako ryby, którą je się raz w roku - na wigilię - mówi Jakub Roszuk, prezes Lokalnej Grupy Rybackiej Opolszczyzna.
Rybacy przekonują, że karp to ryba ekologiczna i zdrowa, hodowana w dobrej jakości wodach. - Ryby są karmione głównie pszenicą i to dobrą jakościowo, bowiem ryby są bardzo wrażliwe na złą paszę. Gdy dostanie np. zboże zepsute to od razu choruje, a smak mięsa się pogarsza - mówi Zbigniew Szczepański, prezes Towarzystwa Promocji Ryb "Pan Karp".
Karpie są hodowane w cyklu trzyletnim. Podczas wzrostu są stopniowo przenoszone do coraz większych zbiorników. Później - gdy ryby mają około 30 miesięcy i ważą około 1,5 kilograma są odławiane ze zbiorników. Robi się to w październiku i listopadzie. Najładniejsze okazy są selekcjonowane i wykorzystywane do rozmnażania.
Sprzedawcy ryb chwalą smak karpia z opolskich gospodarstw, bowiem woda w naszych stawach hodowlanych jest bardzo czysta.
12 procent karpia zjadanego na świątecznych stołach w Polsce pochodzi ze stawów hodowlanych Opolszczyzny. Gospodarstwa rybackie z naszego regionu hodują rocznie 1840 ton ryb.
MGIEŁKA: Napisała postów [18107], status [VIP]
dziś nie było jak jechać, a czy jutro też będą świętować ?