W obecnej kadencji sejmiku województwa swoich radnych ma 5 ugrupowań. Chętnych do zajęcia ich miejsc po jesiennych wyborach wystawiło aż 12 komitetów.(Fot: archiwum)
Platforma Obywatelska, trzymająca w dobiegającej końca kadencji sejmiku koalicję z Mniejszością Niemiecką, nie miała większych problemów z zapełnieniem list wyborczych. Na czołowych miejscach obok urzędującego marszałka Andrzeja Buły, wicemarszałka Tomasza Kostusia czy Barbary Kamińskiej, członkini zarządu województwa znaleźli się też Ryszard Zembaczyński, prezydent Opola i Bogusław Wierdak, przewodniczący sejmiku. Skład mocnych samorządowo nazwisk uzupełnia Sabina Nowosielska, prezes ZAKSY Kędzierzyn-Koźle (aktualnie zawieszona na czas wyborów) oraz Andrzej Sałacki, prezes klubu jeździeckiego Lewada.
Swoje szeregi w wyborach do sejmiku próbowało zewrzeć też Prawo i Sprawiedliwość. O ile w przypadku list do Rady Miasta Opola nazwiska kandydatów nie straszą, to w walce o prym w województwie poseł Sławomir Kłosowski sięgnął po najmocniejszą dostępną gwardię. Violetta Porowska (wiceprzewodnicząca RM w Opolu) czy Arkadiusz Szymański (dyrektor biura Kłosowskiego) zdecydowali nie grać na dwa fronty i będą walczyć tylko o głosy wyborców na listach do sejmiku. Dużym zaskoczeniem dla wyborców PiS może być brak na listach Jerzego Czerwińskiego, radnego trwającej kadencji, z którym nie porozumiał się lider partii w regionie.
Wariant „na prezydenta i do sejmiku” doskonale znany też jest Polskiemu Stronnictwu Ludowemu na Opolszczyźnie. Grzegorz Sawicki, także dzierżący mandat radnego wojewódzkiego bieżącej kadencji, postanowił wystartować zarówno o reelekcję jak i w wyścigu o fotel prezydenta stolicy województwa. Skład ludowców do sejmiku tworzą też Andrzej Kościuk, znany z opieki nad rycerskim grodem w Byczynie, Tomasz Gabor - sołtys Brzezia oraz były żużlowy mistrz świata Jerzy Szczakiel. Stanisław Rakoczy, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Antoni Jastrzembski, wicewojewoda opolski to najmocniejsza polityczna wizytówka PSL w gronie walczących o sejmik.
Niepełne listy, za to w 5 okręgach wystawił KWW Gospodarne Opolskie. To zupełnie nowy twór na politycznej scenie Opolszczyzny przez autorów zareklamowany jako bezpartyjne zrzeszenie doświadczonych samorządowców w regionie. Promowali go m.in Jolanta Barska, burmistrz Nysy czy Zbigniew Huczyński, burmistrz Brzegu. Na zarejestrowanych listach GO próżno ich jednak szukać a najbardziej rozpoznawalnym kandydatem tego komitetu pozostaje Robert Węgrzyn, były poseł PO walczący także o prezydenturę w Kędzierzynie-Koźlu z ramienia własnego komitetu.
O swoją reprezentację we władzach województwa walczy też Mniejszość Niemiecka, choć tylko w 4 z 5 okręgów. Listy tego ugrupowania otwierają sprawdzone kandydatury. Norbert Rasch, Herbert Czaja, Józef Kotyś i Ryszard Donitza to bowiem radni tej kadencji. O mandat radnego wojewódzkiego stara się z ramienia MN też Andrzej Kasiura, burmistrz Krapkowic. Na znane w sejmiku nazwiska postawił też w zbliżających się wyborach Sojusz Lewicy Demokratycznej. Andrzej Namysło, Kryspin Nowak, Andrzej Mazur, Edward Cybulka to obecni radni sejmiku a liderem listy w okręgu nr. 5 jest Bogdan Wyczałkowski, burmistrz Paczkowa. W 4 okręgach kandydatów zgłosił Ruch Narodowy oraz KWW Wspólnota Patriotyzm Solidarność. Do walki o sejmik stanęły też komitety Kongresu Nowej Prawicy, Ruch Autonomii Śląska, Demokracja Bezpośrednia a także KWW Siły i Jedności.
bella_edith: Napisała postów [1320], status [stały bywalec]
Czy w tym roku wystartowała do rady miasta Strzelce Op. Pani Edyta Ś. Parę lat temu próbowała swoich sił w polityce.