• Autor: Greg
    • Wyświetleń: 1673
    • Dodano: 2014-12-15 / 06:00
    • Komentarzy: 0

    O Mołdawii na Uniwersytecie Opolskim

    Jak wygląda polsko-mołdawska współpraca - zarówno w relacjach bilateralnych, jak i na forum Partnerstwa Wschodniego oraz Unii Europejskiej? Jakie perspektywy daje podpisana w czerwcu tego roku umowa stowarzyszeniowa? Co zmieniły tegoroczne, listopadowe wybory na mołdawskiej scenie politycznej i jakie są tego potencjalne konsekwencje. Zagadnienia te były tematami debaty „Mołdawia w drodze do Unii Europejskiej”, zorganizowanej przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Opolu i Instytut Politologii Uniwersytetu Opolskiego.


    Wydarzenie z udziałem specjalnych gości: delegacji z Mołdawii, której przewodniczył Ambasador Iurie Bodrug, a także Pana Michała Chabrosa – I Sekretarza, Naczelnika Wydziału Ukrainy i Mołdawii Departamentu Wschodniego MSZ oraz Senatora RP – Piotra Wacha, odbyło się 8 grudnia 2014 r. w Sali Senatu Collegium Maius Uniwersytetu Opolskiego. W spotkaniu uczestniczyli opolscy przedstawiciele nauki i biznesu oraz studenci.

    Pierwsza część spotkania poświęcona była mołdawskim staraniom na rzecz członkostwa we Wspólnocie i roli, jaką w tym procesie pełni Polska. Oceniono dotychczasowe rezultaty tych działań, zastanawiając się jednocześnie czy polityka Unii Europejskiej wobec Mołdawii jest wystarczająco efektywna, by Mołdawianie byli przekonani do członkostwa we Wspólnocie. Zgromadzeni na sali uczestnicy dyskutowali także, jakie zmiany może przynieść obecny klimat polityczny w Mołdawii.

    Po przerwie przedmiotem debaty byłą polsko-mołdawska współpraca. Scharakteryzowano  i oceniono jej dotychczasowy przebieg, zarówno w wymiarze gospodarczym, jak i edukacyjnym - biorąc pod uwagę także perspektywę naszego regionu. Przedstawiono problemy jakie we współpracy handlowej napotykają polscy i mołdawscy przedsiębiorcy, a także ofertę wsparcia dla polskich eksporterów wchodzących na rynek mołdawski. Podkreślono, że dotychczasowe relacje na tych polach mają w sobie duży potencjał rozwojowy, który należy wykorzystać poprzez intensyfikację wzajemnych działań.

    W podsumowaniu zaznaczono, że zarówno kontynuacja reform i prozachodniej polityki władz w Kiszyniowie, jak i wsparcie ze strony Polski są kluczowe dla zbliżenia Mołdawii i UE. Dla zacieśnienia wzajemnych relacji ważne jest jednak eliminowanie istniejących barier w zakresie współpracy naukowej, ale przede wszystkim gospodarczej.


    Zadanie dofinansowane ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Poglądy wyrażone w publikacji są poglądami autorów i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Ministerstwa Spraw Zagranicznych.


    ..:: artykuł sponsorowany ::..

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest całkowicie zamknięte.