- Autor: Greg
- Wyświetleń: 7626
- Dodano: 2014-12-31 / 16:05
- Komentarzy: 51
NFZ: Żaden pacjent po 1 stycznia nie zostanie bez pomocy
Tylko co piąta przychodnia na Opolszczyźnie otworzy swoje drzwi dla pacjentów po Nowym Roku. Tam, gdzie lekarze nie podpisali kontraktu z NFZ i gabinety będą nieczynne potrzebujący muszą szukać pomocy na szpitalnych izbach przyjęć oraz w punktach nocnej i świątecznej opieki medycznej.
Problem z podpisywaniem kontraktów lekarzy z Narodowym Funduszem Zdrowia jest w całej Polsce, ale w naszym województwie jest on wyjątkowo widoczny. - Faktycznie, mamy chyba najgorszą sytuację w Polsce, bo na 183 placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej na Opolszczyźnie podpisaliśmy kontrakty tylko z 37. W niektórych województwach kontrakty są tylko przedłużane, ale u nas akurat kończą się dziś o północy - tłumaczy Jerzy Pilarski, zastępca dyrektora ds. medycznych opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
Lekarze zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim podczas rozmów z Ministrem Zdrowia zażądali zwiększenie finansowania POZ o 2 miliardy złotych, 20 dni wolnych od pracy rocznie, a także dodatkowych pieniędzy za przyjmowanie pacjentów.
Tylko co piąta poradnia zdrowia na Opolszczyźnie podpisała kontrakt z NFZ - pozostałe po 1 stycznia będą nieczynne. W związku z tym opolski NFZ wdraża "Plan B", by nie pozostawić pacjentów bez opieki.
- Po pierwsze podmioty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w powiatach wydłużają czas pracy i będą pracować przez całą dobę (w Opolu jest to NZOZ Optima przy ul. Krakowskiej 44 - przyp. red.) - wyjaśnia Jerzy Pilarski z opolskiego NFZ. - PO drugie obsadę wzmocnią izby przyjęć i Szpitalne Oddziały Ratunkowe wszystkich szpitali. Ponadto podpisaliśmy porozumienia z lekarzami, którzy podpisali już z nami kontrakt i będą oni przyjmować pacjentów nie tylko swoich przychodni, ale też każdej innej - jeśli tacy się zgłoszą. Rejestracja będzie odbywała się tak jak w naszej macierzystej przychodni, a pilne przypadki będą na pewno przyjmowane jeszcze tego samego dnia - dodaje Pilarski.
Najgorzej będzie w powiatach namysłowskim i kluczborskim - tam punkty świadczące świąteczną opiekę zdrowotną nie zgodziły się przedłużyć pracy i pacjentom pozostaną tylko izby przyjęć szpitali powiatowych.
W Opolu umowy z NFZ podpisały tylko: Szpital Wojskowy przy ul. Wróblewskiego, szpital MSW oraz gabinet lekarski dr Kocowskiego przy ul. Oświęcimskiej. Tam po 1 stycznia Opolanie będą mogli szukać porady lekarskiej. Mogą też zgłaszać się do izb przyjęć szpitala wojewódzkiego, Wojewódzkiego Centrum Medycznego oraz NZOZ Optima przy ul. Krakowskiej 44, który będzie otwarty całą dobę (do tej pory świadczył tylko nocną i świąteczną opiekę zdrowotną).
- To działania doraźne, mam nadzieję, że w ciągu najbliższych dni lekarze jednak podpiszą kontrakty i sytuacja wróci do normy. Jeśli nie, konieczne będą dalsze działania bo mamy świadomość, że zaproponowane przez nas rozwiązanie nie może funkcjonować długo - przyznaje Pilarski.
Od północy rusza specjalna infolinia opolskiego NFZ. Pod numerem telefonu 77 54 95 310 będzie można przez całą dobę uzyskać informacje, gdzie znajdziemy najbliższy otwarty punkt pomocy medycznej. Informacje na bieżąco aktualizowane są też na stronie internetowej opolskiego NFZ.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
krisss: Napisał postów [2133], status [Szycha]
Żaden nie pozostanie bez pomocy ale na pomoc się naczeka. Lądując na ostrym dyżurze trzeba uzbroić się w cierpliwość. To samo świąteczna i nocna pomoc.