- Sugerowanym miejscem na bazę jest Polska Nowa Wieś - mówi Norbert Krajczy, przewodniczący sejmiku województwa.
Obecnie województwo opolskie zabezpieczone jest przez dwie bazy w sąsiednich województwach. To baza LPR w Gliwicach – skąd śmigłowiec przylatuje do wypadków na południu i wschodzie województwa oraz baza we Wrocławiu, obsługująca północ i zachód Opolszczyzny. W roku 2014 na terenie naszego województwa wzywano śmigłowiec 270 razy. Średni czas dolotu na miejsce wypadku zarówno z Gliwic, jak i Wrocławia to około 18 minut. Z miejsca wypadku do Wojewódzkiego Centrum Medycznego dolot trwa około 8 minut.
- Potrzebujemy takiej bazy, a gdy będziemy mieć własny śmigłowiec, wtedy ta liczba interwencji, a tym samym szybciej udzielanej pomocy ofiarom wypadków na pewno wzrośnie – mówi przewodniczący sejmiku Norbert Krajczy. – Sugerowanym miejscem na bazę jest Polska Nowa Wieś, budowa przy Wojewódzkim Centrum Medycznym byłaby zbyt kosztowna - tłumaczy. Problemem bowiem są koszty. Zakup śmigłowca to około 25 milionów złotych, utrzymanie bazy kosztuje rocznie 3-4 miliony złotych.
- W Polsce są obecnie 23 śmigłowce, mamy 17 baz i jedną bazę szkoleniową – wyjaśnia dyrektor Robert Gałązkowski, dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. – Średnie wykorzystanie śmigłowca to 600 wezwań, w bazie warszawskiej jest to jednak około 800 wezwań. Minimalne wykorzystanie to 400 wezwań - dodaje.
Zdaniem Ministerstwa Zdrowia 17 baz i 23 śmigłowce zabezpieczają potrzeby na terenie całej Polski. Dla porównania – na terenie Niemiec jest 68 śmigłowców i wykonuje się średnio 1200 lotów na jedną bazę. Teraz nasz wniosek musi trafić do Ministerstwa Zdrowia. Na dzisiejszej sesji obecny był przedstawiciel ministerstwa - Mateusz Komza, dyrektor Departamentu Spraw Obronnych.
- Z perspektywy ministra zdrowia jest tak, że Opole nie jest miejscem nieobjętym pomocą Lotniczego Pogotowia Ratunkowego – wyjaśnia dyrektor Komza. – Są miejsca, gdzie trudniej dotrzeć. My wydłużamy godziny dyżurów do 24 godzin na dobę takich baz, jak na przykład w Krakowie czy Gliwicach, więc Opolszczyzna jest praktycznie objęta taką pomocą - tłumaczy.
Władze regionu zapowiadają lobbowanie za powstaniem bazy LPR na Opolszczyźnie w Ministerstwie Zdrowia, jak i u parlamentarzystów i samej premier Ewy Kopacz.
Peugeot406: Napisał postów [1031], status [stały bywalec]
Za 25 milionów lepiej kupić 50 specjalistycznych karetek pogotowia - uratują znacznie więcej osób niż 1 śmigłowiec.