- Autor: Małgorzata Lis-Skupińska
- Wyświetleń: 4052
- Dodano: 2015-01-30 / 13:02
- Komentarzy: 26
W Sądzie Rejonowym można przesłuchiwać dzieci bez stresu
Pastelowe ściany, kolorowe meble i miękka wykładzina, na stolikach kredki, a całość jest monitorowana przez kamery - tak wygląda przyjazny pokój przesłuchań, otwarty dziś w Sądzie Rejonowym w Opolu. Przesłuchiwane w nim mają być małoletnie ofiary i świadkowie przestępstw przeciw wolności seksualnej i przemocy w rodzinie.
Przyjazny pokój przesłuchań składa się z dwóch pomieszczeń: pokoju, gdzie przebywa przesłuchiwane dziecko i biegły psycholog oraz drugiego pomieszczenia, gdzie w czasie przesłuchania znajdują się pozostałe osoby. Może to być domniemany sprawca przestępstwa, prokurator, adwokat, sędzia czy przedstawiciel małoletniego dziecka. Pokoje oddzielone są lustrem weneckim. W pokoju przesłuchań znajdują się dwie kamery przy stolikach i jedna kamera ogólna. Między pokojami można się porozumiewać dzięki mikrofonom i słuchawkom.
- Dziecko przed sądem przeżywa ogromny stres, tu czuje się bezpieczne i swobodne – wyjaśnia prezes Sądu Okręgowego w Opolu Jarosław Benedyk. - Dziecko nie ma wrażenia, że jest przesłuchiwane, choć oczywiście jest o tym uprzedzone. W tym dziecko musi czuć się maksymalne swobodnie, może biegać, rozmawiać, zjeść kanapkę - dodaje.
– Rola psychologa jest tu bezwzględnie najważniejsza, by dziecko w jak najmniejszym stopniu odczuło skutki przesłuchania, by nawet nie wiedziało, że znajduje się w sądzie – wyjaśnia Ewa Kosowska-Korniak z biura prasowego Sądu Okręgowego w Opolu. Dlatego pokój znajduje się na uboczu.
- Pokój nie może przypominać sali rozpraw ani studia nagrań, choć te role pełni – mówi prezes Sądu Rejonowego w Opolu Hubert Frankowski. - Takie przesłuchanie może odbyć się raz, bezpośrednio po zaistnieniu przestępstwa, nagranie jest potem odtwarzane na sali sądowej. W pokoju przebywa tylko dziecko i biegły psycholog, inne osoby znajdują się za szybą, w pomieszczeniu technicznym. Pytania zadawane są przez biegłego psychologa. On przez słuchawkę słyszy też pytania, zadawane przez prokuratora czy sędziego. Jedna z kamer nagrywa twarz przesłuchiwanego dziecka, bo przy przesłuchiwaniu ofiar czy świadków przestępstw ważna jest mimika twarzy i zachowanie dziecka, a nie tylko to, co mówi.
Pokój w Sądzie Rejonowym w Opolu jest trzecim takim pokojem w naszym województwie. Przyjazne pokoje przesłuchań istnieją w Sądzie Rejonowym w Kędzierzynie-Koźlu oraz w Sądzie Okręgowym w Opolu.
- Chcemy tworzyć kolejne pokoje, są potrzebne – zapowiada prezes Benedyk. – Taki pokój może być wykorzystywany do różnych celów, przesłuchań dorosłych w określonych okolicznościach.
Pokój musi uzyskać jeszcze Certyfikat Ministerstwa Sprawiedliwości i Fundacji Dzieci Niczyje, ale już można z niego korzystać. Koszt jego utworzenia to nieco ponad 40 tysięcy złotych.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
nika: Napisała postów [22964], status [VIP]
a pedofile -mordercy na wolności ....