- Autor: Małgorzata Lis-Skupińska
- Wyświetleń: 5665
- Dodano: 2015-02-04 / 06:30
- Komentarzy: 55
Czy rodzice zapominają o szczepieniu dzieci?
Prawie 1/4 dzieci w powiecie opolskim nie jest zaszczepionych zgodnie z obowiązującym kalendarzem szczepień.
- W 2013 roku średnia wyszczepialność dzieci, czyli ilość dzieci zaszczepionych według obowiązującego kalendarza szczepień, wyniosła 76,6% w powiecie, co stawia Opole jako powiat na 11. miejscu w województwie - mówi Urszula Posmyk, kierownik Oddziału Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu.
Dla porównania – w najlepszym pod tym względem powiecie krapkowickim wskaźnik wynosił 95,4%. Danych za rok 2014 jeszcze nie ma.
Obecnie to po stronie rodziców leży obowiązek szczepienia dziecka. Przed laty szczepienia odbywały się w szkołach, rodzice wyrażali zgodę pisemnie na szczepienie, a dzieci po przebadaniu przez lekarza szczepione były grupowo.
Powodów, dla których rodzice nie szczepią dzieci, jest wiele. Część dzieci nie może być szczepiona w wyznaczonych terminach, ponieważ chorują. Rodzice ze względów poglądowych mogą decydować się na nieszczepienie dzieci, a część rodziców zwyczajnie o terminach szczepień zapomina.
- Sporo z nieszczepionych dzieci nie przebywa w swoim miejscu zamieszkania, a rodzice nie zgłaszają w przychodniach, do których należą, że dziecka nie ma. Dziecko za granicą nie jest zwykle szczepione – dodaje Urszula Posmyk.
Statystyki są podobne od lat, co zauważa dyrektor ZOZ Centrum w Opolu, dr Anna Trela.
- W 2014 roku wyszczepiliśmy 67% pięciolatków, 74% dziewięciolatków, 71% trzynastolatków i 57% osiemnastolatków – wyjaśnia dyrektor placówki. – Informujemy rodziców, przypominamy, wysyłamy zawiadomienia pocztą, dzwonimy. Najtrudniej jest z osiemnastolatkami, bo oni przenoszą się do przychodni dla dorosłych, gdzie szczepień się już nie wykonuje. Udaje nam się z nimi spotkać, gdy na przykład zgłaszają się po bilans 18-latka i zaświadczenia na studia.
W razie uchylania się od tego obowiązku Sanepid może wszcząć kroki, które mają skłonić rodziców do jego wykonania. - My stawiamy na akcje edukacyjne i informujące rodziców, że szczepienia są konieczne – mówi Urszula Posmyk.
W razie uporczywego uchylania się od zaszczepienia dziecka możliwe jest nałożenie grzywny w wysokości do 1500 zł.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
ełstachy: Napisał postów [1555], status [Szycha]
mniej chemii w jedzeniu - MNIEJ SZCZEPIEŃ !!!