- Autor: Małgorzata Lis-Skupińska
- Wyświetleń: 9044
- Dodano: 2015-03-29 / 12:23
- Komentarzy: 36
Tłumy na 40. Jarmarku Wielkanocnym w Bierkowicach
Kroszonki, pisanki, palmy wielkanocne, tradycyjne ozdoby i smakołyki świąteczne przyciągają dziś Opolan z całego województwa do Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowcach. Od rana trwa tu już 40. Jarmark Wielkanocny.
Twórczynie ludowe, które sprzedają pisanki i kroszonki, chętnie zdradzają tajemnicę ich tworzenia. Niezwykłe jajka z haftu richelieu robi pani Józefa Szpytka.
- Biorę łyżkę cukru i łyżkę krochmalu i utwardzam koronkę, którą szydełkuję na baloniku, ale nie zawsze mi to dobrze wychodzi - śmieje się twórczyni. - To metoda prób i błędów.
- By przygotować ładną kroszonkę, gotuję wydmuszkę z białego jajka 2 godziny - mówi Renata Janik ze Szczedrzyka. - Farbuję je potem w farbie do tkanin, po czym specjalnym nożykiem wydrapuję tradycyjne śląskie wzory.
Rita Grytz przygotowuje ozdabia jajka szydełkowymi ozdobami. - Cały rok szydełkuję drobne elementy, a przed Wielkanocą naklejam je klejem w sztyfcie na zafarbowane jajka - wyjaśnia.
Dziś można kupić nie tylko tradycyjne śląskie kroszonki, ale i łemkowskie pisanki. - To są właśnie prawdziwe pisanki, bo my na nich piszemy woskiem pszczelim - mówi Maria Kieleczawa z Wrocławia. - Taką huculską czy łemkowską pisankę tworzę 5 dni.
- Fantastycznie tu jest - zachwyca się pani Kasia ze Szwecji, która w okresie przedświątecznym odwiedza rodzinne Opole. - Kupuję do swojego szwedzkiego domu tradycyjne ozdoby, bazie, palmy i oczywiście kroszonki. Nie odmówiłam sobie też ciepłego oscypka z żurawiną.
Na zwiedzających czekają liczne atrakcje. Występują zespoły ludowe i prezentowane są tradycyjne stoły wielkanocne. Przygotowano wielkanocne zabawy dla najmłodszych, pokazy barwienia jaj według tradycyjnych przepisów naturalnymi sposobami, wypieki chleba w zabytkowym piecu wraz z degustacją, prezentację zwierząt gospodarstwa domowego, przejażdżki konne dla najmłodszych oraz pokazy w zagrodach: kucie wyrobów z żelaza, wyrób naczyń glinianych, zdobienia jaj wielkanocnych tradycyjnymi technikami: oklejania sitowiem i pisania woskiem, rytowniczą, rzeźby w drewnie, wędzenia w zabytkowym kominie, zdobienia pierników.
Można też zwiedzać z przewodnikiem chałupę z Antoniowa i młyn wodny z Siołkowic, chałupę z Dąbrówki Dolnej, chałupę z Kamieńca, chałupę z Karmonek Nowych (ekspozycja sklepu i karczmy wiejskiej), chałupę ze Sternalic (ekspozycja szkoły wiejskiej), chałupę ze Starego Lasu (ekspozycja Kresowian) czy chałupę z Radłowa.
Jarmark trwa do godziny 18.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
[moderacja]: Napisał postów [34395], status [VIP]
[moderacja]