- Autor: Greg
- Wyświetleń: 4616
- Dodano: 2015-04-30 / 07:00
- Komentarzy: 0
O współpracy wyszehradzkiej w Opolu
Czym jest Grupa Wyszehradzka? Z jaką dynamiką przebiegała współpraca jej członków? Co udało się osiągnąć, a jakie problemy i wyzwania stoją jeszcze przed Polską, Czechami, Słowacją i Węgrami w kontekście integracji regionalnej? Odpowiedź na te i inne pytanie padły podczas międzynarodowego seminarium „Wielowymiarowość współpracy wyszehradzkiej”, które odbyło się 23 kwietnia 2015 r. w Collegium Civitas Uniwersytetu Opolskiego. Organizatorami wydarzenia był Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Opolu i Instytut Politologii Uniwersytetu Opolskiego.
Gościem specjalnym wydarzenia był dr Boris Mattoš – prorektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Bratysławie, który w swoim wystąpieniu mówił nie tylko o dotychczasowych rezultatach działalności Grupy Wyszehradzkiej, ale zwrócił uwagę na coraz lepiej funkcjonującą współpracę jej członków. Podkreślił przy tym wagę rosnącej aktywności Grupy wobec państw Partnerstwa Wschodniego i Zachodnich Bałkanów.
Wśród panelistów znaleźli się pracownicy naukowi Instytutu Politologii UO: dr Barbara Curyło, a także dr Bartosz Czepil i dr Wojciech Opioła - redaktorzy czasopisma naukowego „Pogranicze. Polish Borderlands Studies", którzy poruszyli temat pograniczy w Europie Środkowej. Izabela Wojtyczka – studentka UO i uczestniczka programu Erasmus + podzieliła się z kolei swoimi obserwacjami z półrocznego pobytu na Węgrzech. Zaznaczyła, że mieszkańców naszej części Europy łączą szczególnie bliskie więzi wynikające z podobnych doświadczeń historycznych. Stajemy się dla siebie coraz bardziej atrakcyjnymi partnerami i to właśnie we współpracy regionalnej upatrujemy możliwość skutecznej realizacji naszych interesów. Podkreślono to także podczas ożywionej dyskusji z aktywnym udziałem publiczności, którą podsumowano spotkanie.
Zadanie dofinansowane ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Poglądy wyrażone w publikacji są poglądami autorów i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
artykuł sponsorowany
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest całkowicie zamknięte.
Najczęściej czytane
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.