• Autor: Małgorzata Lis-Skupińska
    • Wyświetleń: 4237
    • Dodano: 2015-05-05 / 21:27
    • Komentarzy: 1

    Mieszkańcy Metalchemu chcą żyć komfortowo i bezpiecznie

    (Fot.Dżacheć)

    Zagospodarowanie przestrzenne i estetyka przestrzeni, ochrona środowiska przyrodniczego, rozwój społeczny, aktywność i atrakcyjność gospodarcza, system transportowy i infrastruktura techniczna to te obszary, które muszą zostać zrealizowane w Groszowicach, Grotowicach i w Parku Przemysłowego Metalchem.

    - Uniwersytet Opolski powinien być partnerem dla władz miasta, by zdiagnozować problemy, które dotyczą tych dzielnic - mówi prof. Janusz Słodczyk z UO. To właśnie naukowcy Wydziału Ekonomicznego przygotowali wielowarstwową analizę regionu Metalchemu.

    - To dzielnica zagrożona procesem degradacji w różnych aspektach, a nie jest to konsekwencja w wyniku tsunami czy trzęsienia ziemi, a pewnych decyzji podejmowanych na różnych szczeblach. Społeczność tej dzielnicy chce jednak zaangażować się w działania, a przy dobrej woli władz miasta myślę, że uda się odwrócić ten trend degradacji.

    Dziś przedstawiono raport zlecony i sfinansowany przez Urząd Miasta, a przygotowany pod opieką dr Edyty Szafranek z UO, kierownika projektu. Mieszkańcy wskazują między innymi potrzebę nowych parkingów, wybudowanie bezpiecznych ciągów pieszych od ul. Oświęcimskiej do przystanku PKP, rozbudowę ścieżek rowerowych, wstrzymanie rozszerzania Parku Przemysłowego o nowe tereny do czasu ukształtowania prawidłowych powiązań komunikacyjnych, szczególnie w zakresie ruchu samochodów ciężarowych czy przekształcenie lasu sąsiadującego z nowym osiedlem na Park Leśny. Niezbędne też jest wprowadzenie szerokiego zakresu usług publicznych: administracji, kultury, oświaty, opieki zdrowotnej, obsługi ludności w obrębie istniejących terenów mieszkaniowych, stworzenie żłobka publicznego, gimnazjum oraz szkoły ponadgimnazjalnej.

    Naukowcy zwracają też uwagę na zagrożenia naturalne, które wymagają wprowadzenia bezwzględnego zakazu lokalizacji zabudowy na terenach narażonych na powódź, obejmujących teren od linii brzegowej do wałów.

    Raport przygotowany przez naukowców ma być uwzględniony w planach miasta dotyczących restrukturyzacji dzielnicy.

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2015-05-06 12:05:15 [212.106.163.*] id:1341682  
    ełstachy: Napisał postów [1555], status [Szycha] Reputacja
    ciągów pieszych od ul. Oświęcimskiej do przystanku PKP... przecież jest... przez "NOWE" osiedle... w czym rzecz... ?? ścieżki rowerowe... mówimy o Groszowicach i Grotowicach... bo na Osiedlu jest i to NAJLEPSZA w Opolu (nie mówię o długości a o stanie technicznym + gabaryty)... zakaz budowy na terenie zalewowym - ZROZUMIAŁE - ale czy Urzędasy zrozumieją... Park Leśny - ŚWIETNY POMYSŁ + sztuczna Górka na atrakcje ZIMOWE być może z wyciągiem, a latem dla zjazdów "gokartami" JAK W RAMZOWEJ (REPUBLIKA CZESKA). Od siebie dodał bym oczywiście MZK częstsze kursy i szynobus przynajmniej Jeden na godzinę.

    Nick:
    Treść: