Podczas powodzi w 2010 roku ochotnicy i strażacy walczyli z wielką wodą usypując wały z worków z piaskiem. (Fot. archiwum)
Część zabezpieczeń wykonano w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, z którego Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych wydał ponad 59 mln złotych na ochronę przeciwpowodziową, małą retencję i melioracje, realizując 11 zadań. Największym z nich była budowa wału przeciwpowodziowego Odry na odcinku 3500 m oraz 4300 m od Przewozu przez Podlesie po Miejsce Odrzańskie w gminie Cisek.
- Gdyby powtórzyła się powódź z 2010 roku to nowe wały są w stanie przyjąć taką ilość wody, jaka wtedy wystąpiła i gmina byłaby bezpieczna - informuje Zbigniew Bahryj, dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych.
W planach jest budowa dwukilometrowego odcinka wałów w Dobrzeniu Wielkim. Zadanie zostanie sfinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, a jego wartość oszacowano na 16 mln złotych. Wały mają być gotowe w listopadzie 2016 roku.
Kolejne inwestycje przeciwpowodziowe mają być realizowane głównie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. Wśród zadań dyrektor Bahryj wymienia m.in. polder Żelazna pod Opolem, Brzeg-Rataje, zabezpieczenie gminy Bierawa oraz Koźle-Rogi. Zadania pochłoną około 200 milionów złotych.
Jerry: Napisał postów [4768], status [VIP]
Panie Bahryj, to się wszystko okaże....