• Wyświetleń: 2168
    • Dodano: 2015-06-26 / 06:00
    • Komentarzy: 0
    • Artykuł sponsorowany

    25 lat samorządności na Opolszczyźnie: bilans przemian

    (Fot. mat. organizatora)

    25 lat temu odrodziła się w Polsce samorządność, a obywatele zyskali prawo do współuczestnictwa w życiu publicznym i współdecydowania w sprawach, które bezpośrednio ich dotyczą. Uwolniono tym samym ich twórczą energię i zapał do działania na rzecz małej ojczyzny. O tym, co udało się osiągnąć, a co wymaga dalszej pracy rozmawiano podczas debaty zatytułowanej „Rola samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych
    w kreowaniu aktywności społecznej na Opolszczyźnie”, która odbyła się 19 czerwca 2015 r. w Urzędzie Marszałkowskim. Wydarzenie zorganizował Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego.



    Doświadczeniami i opiniami na temat budowy społeczeństwa obywatelskiego na Opolszczyźnie oraz współpracy pomiędzy samorządem, organizacjami pozarządowymi, a samymi mieszkańcami Opolszczyzny, podzielili się z uczestnikami debaty paneliści: Ryszard Wilczyński – Wojewoda Opolski, Ryszard Galla – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych – dr Dorota Piechowicz-Witoń, Prezes Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, Tomasz Paluch, Prezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Dolina Stobrawy” oraz Magdalena Pobóg-Lenartowicz reprezentująca Chorągiew Opolską Związku Harcerstwa Polskiego.

    Prelegenci przedstawili m.in. założenia i efekty Programu Odnowy Wsi – zainicjowanego po raz pierwszy w Polsce przez województwo opolskie, efektywność współpracy pomiędzy samorządem i organizacjami pozarządowymi w zakresie kreowania i animowania inicjatyw społecznych w regionie, a także osiągnięcia mieszkańców na rzecz lokalnej społeczności – na przykładzie działalności organizacji mniejszości niemieckiej. Swoją ocenę rozwoju aktywności obywatelskiej zaprezentowali także przedstawiciele gmin i powiatów: Chrząstowic, Kluczborka, Strzelec Opolskich i Paczkowa.

    Dzisiejszy obraz Opolszczyzny to w dużej mierze obraz społecznej aktywności jej mieszkańców i współpracy środowisk pozarządowych z samorządem. W dyskusji i końcowych wnioskach podkreślono, że przez 25 lat osiągnięto wiele. Dynamicznie rozwijają się organizacje pozarządowe i doskonalony jest schemat ich partnerskiej współpracy z samorządem , co skutkuje lepszym zaspokojeniem potrzeb mieszkańców. Konieczne jest jednak kontynuowanie tych starań i eliminowanie barier, w tym przede wszystkim tych związanych z finansowaniem, które hamują aktywność obywateli i powodują, że ich potencjał pozostaje nie w pełni wykorzystany.

    Debacie towarzyszyło uhonorowanie laureatów konkursu „Opolska Niezapominajka 2014”. Wydarzenie uświetnił koncert kwartetu smyczkowego uczennic Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu.

    Zadanie dofinansowane ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Poglądy wyrażone w publikacji są poglądami autorów i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Ministerstwa Spraw Zagranicznych.


    ..:: artykuł sponsorowany ::..

    Artykuł sponsorowany

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest całkowicie zamknięte.