- Wyświetleń: 2168
- Dodano: 2015-06-26 / 06:00
- Komentarzy: 0
- Artykuł sponsorowany
25 lat samorządności na Opolszczyźnie: bilans przemian
25 lat temu odrodziła się w Polsce samorządność, a obywatele zyskali prawo do współuczestnictwa w życiu publicznym i współdecydowania w sprawach, które bezpośrednio ich dotyczą. Uwolniono tym samym ich twórczą energię i zapał do działania na rzecz małej ojczyzny. O tym, co udało się osiągnąć, a co wymaga dalszej pracy rozmawiano podczas debaty zatytułowanej „Rola samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych
w kreowaniu aktywności społecznej na Opolszczyźnie”, która odbyła się 19 czerwca 2015 r. w Urzędzie Marszałkowskim. Wydarzenie zorganizował Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego.
Doświadczeniami i opiniami na temat budowy społeczeństwa obywatelskiego na Opolszczyźnie oraz współpracy pomiędzy samorządem, organizacjami pozarządowymi, a samymi mieszkańcami Opolszczyzny, podzielili się z uczestnikami debaty paneliści: Ryszard Wilczyński – Wojewoda Opolski, Ryszard Galla – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych – dr Dorota Piechowicz-Witoń, Prezes Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, Tomasz Paluch, Prezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Dolina Stobrawy” oraz Magdalena Pobóg-Lenartowicz reprezentująca Chorągiew Opolską Związku Harcerstwa Polskiego.
Prelegenci przedstawili m.in. założenia i efekty Programu Odnowy Wsi – zainicjowanego po raz pierwszy w Polsce przez województwo opolskie, efektywność współpracy pomiędzy samorządem i organizacjami pozarządowymi w zakresie kreowania i animowania inicjatyw społecznych w regionie, a także osiągnięcia mieszkańców na rzecz lokalnej społeczności – na przykładzie działalności organizacji mniejszości niemieckiej. Swoją ocenę rozwoju aktywności obywatelskiej zaprezentowali także przedstawiciele gmin i powiatów: Chrząstowic, Kluczborka, Strzelec Opolskich i Paczkowa.
Dzisiejszy obraz Opolszczyzny to w dużej mierze obraz społecznej aktywności jej mieszkańców i współpracy środowisk pozarządowych z samorządem. W dyskusji i końcowych wnioskach podkreślono, że przez 25 lat osiągnięto wiele. Dynamicznie rozwijają się organizacje pozarządowe i doskonalony jest schemat ich partnerskiej współpracy z samorządem , co skutkuje lepszym zaspokojeniem potrzeb mieszkańców. Konieczne jest jednak kontynuowanie tych starań i eliminowanie barier, w tym przede wszystkim tych związanych z finansowaniem, które hamują aktywność obywateli i powodują, że ich potencjał pozostaje nie w pełni wykorzystany.
Debacie towarzyszyło uhonorowanie laureatów konkursu „Opolska Niezapominajka 2014”. Wydarzenie uświetnił koncert kwartetu smyczkowego uczennic Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu.
Zadanie dofinansowane ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Poglądy wyrażone w publikacji są poglądami autorów i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
..:: artykuł sponsorowany ::..
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest całkowicie zamknięte.
Najczęściej czytane
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.