- Autor: Greg
- Wyświetleń: 5702
- Dodano: 2015-08-04 / 18:58
- Komentarzy: 10
Opolscy studenci budują prototyp łazika marsjańskiego
(Fot. Politechnika Opolska)
Robot z Politechniki Opolskiej we wrześniu wystartuje w europejskich zawodach robotów marsjańskich. Łazik powstaje na bazie Kameleona - poprzedniego robota, stworzonego przez studentów. Jest jednak większy, zyskał ramię manipulatora, ma terenowe zawieszenie i dodatkowe moduły.
Powstający robot zmierzy się we wrześniu w największych europejskich zawodach robotów kosmicznych, organizowanych w Podzamczu. Oceną konkursu zajmą się specjaliści z sektora kosmicznego, w tym Harrison Schmitt – wybitny geolog i były astronauta NASA, który uczestniczył w misji Apollo 17. Wspierać go będą polscy specjaliści w dziedzinie teledetekcji, nawigacji satelitarnej czy geologii planetarnej. European Rover Challenge stawia przez zawodnikami-robotami kilka zadań.
- Robot musi przejechać po trudnym terenie, uruchomić urządzenie za pomocą przełączników - stąd to ramię manipulatora z wymiennymi końcówkami, przejechać wyznaczona trasę omijając przeszkody, a także dokonać pewnych pomiarów - mówi dr inż. Sebastian Brol z Politechniki Opolskiej.
Drużyna konstruktorów - studentów Politechniki Opolskiej liczy 13 studentów. Każdy z nich odpowiada za inną część robota - jedni projektują układ napędowy, inni są odpowiedzialni za ramię, kolejni programują kilka procesorów tak, by każdy z nich sterował osobnym modułem.
- Łazik ma prezentować pewne koncepcje konstrukcyjne, które mogłyby sprawdzić się na Marsie, natomiast nie jest dostosowany do pracy na Marsie. Zniszczyłoby go zapewne promieniowanie kosmiczne - tłumaczy Brol.
Opolscy studenci będą rywalizować z zespołami m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Turcji, Bangladeszu czy Indii.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
ombre: Napisał postów [20211], status [VIP]
Na równej podłodze projekt się sprawdzi doskonale niestety na marsie nie ma takich równych powierzchni.Ci studenci bystrzakami nie są od razu widać że projekt w terenie polegnie.