- Autor: Greg
- Wyświetleń: 5740
- Dodano: 2015-11-22 / 16:32
- Komentarzy: 25
Czad może zabić. Jak się przed nim uchronić?
W tym sezonie grzewczym na szczęście nie odnotowano jeszcze zgonu, spowodowanego zatruciem tlenkiem węgla, zwanym popularnie czadem. Strażacy i ratownicy medyczni kilkanaście razy interweniowali w przypadkach podtrucia tym niebezpiecznym gazem.
Do ostatniego podtrucia tlenkiem węgla doszło wczoraj wieczorem w Tułowicach. Ratownicy medyczni pomagali dwóm mieszkańcom budynku, którzy nagle źle się poczuli. Okazało się, że w mieszkaniu było przekroczone dopuszczalne stężenie tlenku węgla.
- Od początku października odnotowaliśmy 11 osób poszkodowanych wskutek podtrucia tlenkiem węgla - informuje bryg. Leszek Koksanowicz, rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.
Czad jest produktem niepełnego spalania się paliwa w piecyku - to efekt albo zbyt małej ilości świeżego powietrza, jaka dochodzi do piecyka albo też niedrożnego przewodu kominowego. Przyczyn może być wiele - zbyt szczelne okna, zapchany komin czy nieprawidłowo wykonane drzwi łazienkowe - modne otwory zamiast kratki wentylacyjnej nie dostarczają do łazienki odpowiedniej ilości powietrza.
- Tlenek węgla jest szczególnie niebezpieczny, bo jest gazem bezbarwnym i bezwonnym. Gdy go wdychamy, szybko przedostaje się do krwioobiegu, uniemożliwiając prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi do wszystkich narządów - tłumaczy bryg. Adam Janiuk, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.
Strażacy przypominają, by korzystając z pieca na węgiel lub drewno regularnie dokonywać okresowych przeglądów (najlepiej nie rzadziej niż raz na trzy miesiące), a gdy do ogrzewania służy nam gaz ziemny lub olej opałowy - przeglądy powinny być wykonywane przynajmniej raz na pół roku.
Typowe objawy zatrucia tlenkiem węgla to bóle głowy, zmęczenie, senność oraz trudności z oddychaniem. Zatruty czadem człowiek traci zdolność oceny zagrożenia, co powoduje że nie stara się uciec z pomieszczenia czy otworzyć okien.
- Większość osób ma już nowe, szczelne okna które zakłócają prawidłową cyrkulację powietrza. W domach, które są ogrzewane inaczej niż centralnym ogrzewaniem powinniśmy pamiętać o stosowaniu tzw. mikrowentylacji okien oraz drzwi - apelują strażacy.
Niedozwolone jest też zasłanianie kratek wentylacyjnych, ale pamiętajmy też o regularnym czyszczeniu. Dla bezpieczeństwa własnego i swoich bliskich warto także kupić czujkę tlenku węgla - to niewielkie urządzenie, które gdy tylko wykryje niebezpieczną ilość czadu, natychmiast wzbudzi głośny alarm. Kosztuje zaledwie kilkadziesiąt złotych i można go kupić w większości marketów budowlanych, często także w firmach, wyposażających mieszkania w urządzenia grzewcze.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
PauloOp23: Napisał postów [3723], status [VIP]
tlenek węgla - 1,25 kg/m3, powietrze – 1,20 kg/m3, Więc czemu montujemy czujniki pod sufitem? Powinno się je montować na wysokości 120cm.