• Autor: Majlan
    • Wyświetleń: 1541
    • Dodano: 2015-12-09 / 16:19
    • Komentarzy: 1

    Kulturalia 2015. Studenci uczyli się języka migowego.

    (Fot. Dżacheć)

    Kilkunastu studentów wzięło dziś udział w warsztatach języka migowego, organizowanych w ramach tegorocznych Kulturaliów w Studenckim Centrum Kultury .


    - Uczestnicy poznali kilka podstawowych zwrotów grzecznościowych w języku migowym. Głównie były to wyrażenia rozpoczynające komunikację, pozwalające wybadać, czy dana osoba mówi, czy potrafi pisać, czy miga, gdzie mieszka i tak dalej - tłumaczy prowadzący warsztaty Jarosław Duszak, prezes Oddziału Polskiego Związku Głuchych w Opolu.

    Jak mówi Duszak, osoby głuche bardzo często spotykają się ze społecznym wykluczeniem. - Bierze się to głównie z tego, że mają one problem z porozumiewaniem się, nie są w stanie językowo sprostać wymaganiom językowym innych ludzi. Równie często nie mają tez kompetencji, by - na przykład - zajmować określone stanowiska. W świecie naukowym jest podobnie. W Polsce mamy niecały tysiąc osób niesłyszących, które są po studiach, jest to mało liczebna elita i do tego rozproszona. Nie funkcjonuje ona w światku naukowców, nie formułuje w naturalnym dla siebie języku pojęć opisujących rzeczywistość - słyszymy.

    Według szacunków, w Polsce żyje 80 tys. głuchych osób, którzy stanowią 2% całego społeczeństwa.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2015-12-09 22:26:06 [83.26.84.*] id:1401133  
    MGIEŁKA: Napisała postów [18107], status [VIP] Reputacja
    Współczuję tym, którzy mogą sie porozumieć, jedynie za pomocą migania, takie warsztaty byłyby przydatne, nie tylko wśród studentów.

    Nick:
    Treść: