- Autor: Majlan
- Wyświetleń: 6517
- Dodano: 2016-01-17 / 09:13
- Komentarzy: 20
Studenci prowadzą dla gimnazjalistów zajęcia. Walczą z hejtem w Internecie.
Studenci Uniwersytetu Opolskiego organizują akcję uświadamiania uczniów z Publicznego Gimnazjum nr 5 w Opolu na temat tzw. hejtu w Internecie i grożących z tego tytułu konsekwencji. Już po pierwszych trzech spotkaniach zauważalna jest poprawa zachowania młodych ludzi.
Pomysł prelekcji dla gimnazjalistów zrodził się spontanicznie: w ostatnich tygodniach studenci Wydziału Prawa i Administracji zostali poinformowani o negatywnych zachowaniach, jakich w Internecie dopuszczają się uczniowie PG5. Wraz z dr Martą Rostropowicz-Miśko, wykładowcą UO, postanowili przeprowadzić ciekawe lekcje wychowawcze, na co szkoła chętnie przystała.
- W trakcie rozmów z uczniami poruszamy m.in. kwestię cyberprzemocy oraz jej skodyfikowania. Wiadomo, że osoby w wieku gimnazjalnym nie do końca zdają sobie sprawę z grożących im w przypadku naruszenia prawa konsekwencji. Bardzo często nie wiedzą też, że mogą sobie zepsuć start w dorosłe życie wrzucając do sieci niestosowne zdjęcia – własne bądź też swoich kolegów - tłumaczy Daria Krawczyk, studentka 3. roku bezpieczeństwa wewnętrznego.
Co ciekawe, w akcję włączyli się nie tylko studenci WPiA. - Działam wraz z kolegami, bo wiem, co znaczy przemoc internetowa czy psychiczna. Mając Zespół Touretta na co dzień stykam się z wieloma uwagami, ale chcę pokazać uczniom, że mimo wszystko można pokonywać przeciwności i coś w życiu osiągnąć - tłumaczy Bartek Wojtkowski, student dziennikarstwa na UO.
Prelekcje już zwiększają poziom świadomości wśród młodzieży. - Wiem teraz, że trzeba uważać na to co się robi, pisze i mówi, bo obrażając kogoś robimy mu krzywdę i możemy ponieść za to karę - mówi Wiktoria z klasy IC, w której w piątek gościli studenci.
Zadowolenia ze spotkań z żakami nie ukrywa Lucyna Dzikiewicz-Niski, dyrektorka PG5. - U nas, jak w każdej szkole zdarzają się różne przypadki. Gimnazjum to taki okres, gdy młodzież próbuje rozmaitych rzeczy, nie do końca zdając sobie sprawę z tego, co robi i co jej grozi. Oczywiście, zarówno nasi pedagodzy jak i psycholodzy przeprowadzają stosowne rozmowy z każdą klasą na temat właściwego zachowania w Internecie, ale myślę, że jeszcze lepiej do uczniów trafi pogadanka ze studentami, którzy są od nich niewiele starsi.
Obecnie spotkania przeprowadzane są w klasach pierwszych, jednak - jak zapowiadają pomysłodawcy – akcja zostanie rozszerzona na wszystkie roczniki. - Jeżeli dotrzemy z naszym przekazem chociaż do kilku osób, to będziemy wiedzieli, że warto było działać – podsumowują studenci.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
JotPe: Napisał postów [5170], status [VIP]
WON od internetu psy niewierne! Kto podniesie na Mnie rękę za hejt odetnę maczetami razem z głową!