- Autor: Majlan
- Wyświetleń: 6034
- Dodano: 2016-03-01 / 20:12
- Komentarzy: 137
Opolanie uczcili Żołnierzy Wyklętych
Ponad setka Opolan wzięła dziś udział w miejskich obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. O godz. 16:00 w Katedrze Opolskiej odbyła się msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych, a po niej w stronę Pl. Wolności przeszedł Marsz Pamięci z udziałem wojska i Orkiestry Dętej „Górażdże SA”. Najbardziej doniosła część odbyła się pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych.
- Wyobraźcie sobie państwo, jaki był los Żołnierzy Wyklętych... Bez domu, w lesie, na mrozie, doznawali tego chłodu, który my odczuwamy dzisiaj - mówił prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, nawiązując do niesprzyjającej aury podczas uroczystości. - My niebawem wrócimy do ciepłych domów, do rodzin, z którymi będziemy się relaksować - oni nie mieli gdzie wrócić. Musieli zostawić swoje rodziny, zapomnieć o dzieciach, by nie wydać swoich kryjówek. Taki był los ludzi, którzy oddali swoje życie za wolną Polskę, ludzi o pięknych życiorysach. Niestety, przez dziesiątki lat chciano pogrzebać pamięć o nich, dlatego tym bardziej cieszę się, że to z Opola wyszła inicjatywa honorowania tych ludzi i trwa nadal - mówił prezydent.
Głos zabrał również Stefan Szczepaniak - uczestnik Powstania Warszawskiego, a także więzień czasów stalinowskich. - Czy dzisiaj można prezentować postawę patriotyczną? Oczywiście, że tak! Ja byłem nauczycielem, więc uwagę swoją skieruję do młodzieży: patriotyzm to wola człowieka do poświęceń dla dobra własnego kraju. Jeżeli uczeń czuje się patriotą, to powinien wykorzystać swoje możliwości w celu zdobywania jak najlepszych wyników w nauce. Powiada się, że niepodległa Polska ma wielu nieprzyjaciół i uważam, że naród polski przetrwa wtedy, gdy będzie wykształcony i nie będzie szczędził wysiłku dla dobra swojego kraju.
Po oficjalnych uroczystościach, obok opolskiej "Grabówki" odbyła się inscenizacja historyczna przedstawiająca potyczkę żołnierzy podziemia antykomunistycznego z okupantem. Zwieńczeniem obchodów był koncert Tadeusza Sikory, jednego z bardów Solidarności, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
pavulans: Napisał postów [1996], status [Szycha]
Ponad setka? Samych żołnierzy było więcej. Widać że ten portal też liczy zebranych na manifestacja kodu w tysiącach a jak są obchody albo marsze Polaków to w setkach podawana jest liczba. George Soros wam za to płaci?