- Autor: Majlan
- Wyświetleń: 7454
- Dodano: 2016-03-06 / 08:00
- Komentarzy: 12
Pacjenci są zadowoleni z elektronicznych zwolnień lekarskich
Od 1 stycznia lekarze mogą wystawiać elektroniczne zwolnienia, nazywane e-ZLA. Mają one być ułatwieniem zarówno dla lekarzy, jak i samych pacjentów ze względu na krótszy czas wypisywania oraz brak przymusu osobistego dostarczania zaświadczenia pracodawcy, jak miało to miejsce w przypadku papierowych zaświadczeń.
- E-zwolnienia mogą wystawiać lekarze posiadający profil PUE ZUS lub zintegrowaną z PUE aplikacją gabinetową. Wypisanie takiego zwolnienia trwa krócej niż wypisanie jego papierowego odpowiednika. Lekarz uzyskuje bowiem dostęp do danych ubezpieczonego pacjenta, jego pracodawców oraz członków rodziny - jeśli powodem zwolnienia jest opieka nad nimi. Po wpisaniu numeru PESEL pacjenta pozostałe dane identyfikacyjne zostają automatycznie uzupełnione przez system. Podpowiada on także kod literowy A i D oraz numer statystyczny choroby. Możliwy jest również podgląd wystawionych wcześniej zaświadczeń lekarskich oraz wyników kontroli lekarza orzecznika ZUS, jeśli takowe miały miejsce. e-ZLA zostanie automatyczne przekazane do ZUS oraz do pracodawcy, jeśli ma on profil PUE – tłumaczy Sebastian Szczurek z Wydziału Organizacji i Analiz opolskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Co ważne, e-ZLA można wystawić także poza gabinetem lekarskim. - Temu służy specjalna aplikacja przygotowana na urządzenia mobilne. Jest to rozwiązanie świetnie sprawdzające się przy okazji wizyt domowych – słyszymy.
Do 2 marca do opolskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło 476 elektronicznych zwolnień lekarskich. Z nowego rozwiązania najbardziej zadowoleni są sami pacjenci. - W końcu nie muszę jechać do zakładu pracy z jednym kwitkiem – mówi Andrzej Wrona, pacjent jednej z opolskich przychodni.
- Biorąc opiekę na dziecko wreszcie nie przejmuję się tym, że muszę malucha zostawić u jego babci by udać się do pracodawcy. E-zwolnienia to naprawdę duże udogodnienie dla wszystkich – dodaje pani Agnieszka, mama 4-letniego Jakuba.
Przypomnijmy, papierowe zwolnienia - póki co - również funkcjonują. - Te będą wypisywane do końca 2017 roku. Jednak wystawca takiego dokumentu musi poinformować pacjenta o konieczności doręczenia zwolnienia pracodawcy (w przypadku pracowników) czy ZUS (w przypadku przedsiębiorców) w terminie 7 dni od jego otrzymania. W przypadku przekroczenia terminu, zasiłek chorobowy lub opiekuńczy może zostać obniżony - ostrzega Sebastian Szczurek.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
styka: Napisał postów [171], status [starszy wyjadacz]
Żadna rewelacja...opracować program co wystawi zwolnienie zanim jeszcze zachorujesz to jest coś...