- Autor: Majlan
- Wyświetleń: 4156
- Dodano: 2016-03-18 / 13:31
- Komentarzy: 34
Ratusz przedstawia kolejne badania nt. Dużego Opola
Urząd Miasta Opola zaprezentował dziś wstępną analizę „Badania potrzeb mieszkańców gmin Dąbrowa, Dobrzeń Wielki, Komprachcice, Prószków, Turawa w kontekście procesu zmiany granic administracyjnych Opola“ przeprowadzonego przez Instytut Śląski w Opolu.
- Dla nas niezwykle istotne było zdiagnozowanie potrzeb mieszkańców podopolskich gmin, które mają być włączone w granice miasta. Badanie przeprowadzono w lutym i w marcu 2016 roku poprzez wywiady bezpośrednie z zestandaryzowanym kwestionariuszem na losowej próbie 510 osób - tłumaczy Iwona Mąkowska-Frankowska z Wydziału ds. Europejskich i Planowania Rozwoju Urzędu Miasta Opola.
Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, podkreślił również, że ratusz nie ingerował w badania. - Pytania układali sami naukowcy, nie urząd miasta. My zleciliśmy jedynie ogólny temat.
Na pytanie "Czy zgadza się Pan/i ze stwierdzeniem, że powiększanie miast o okoliczne wsie jest naturalnym procesem ich rozwoju?" 43% ankietowanych wybrało odpowiedź "raczej się zgadzam" lub "zdecydowanie się zgadzam". 29% "Zdecydowanie" lub "raczej" się nie zgadzało. 28% nie miało zdania.
Badani "mocno" bądź też "bardzo mocno" czują się związani z Opolem - łącznie aż 65%. "Słabo" lub "wcale" 14%, a 21% nie miało zdania w tej kwestii.
Blisko 1/3 respondentów - 28% - zgadza się, że byłoby lepiej, gdyby podatki z Elektrowni Opole służyły także Opolu, a nie tylko gminie Dobrzeń Wielki. Przeciwników tej opcji było 59%, 13% nie ma wyrobionej opinii.
Badacze z Instytutu Śląskiego zapytali także mieszkańców miejscowości planowanych do włączenia o to, czy są za przyłączeniem do Opola. Pomysł ten poparło ogółem 13,4% (najwięcej w Gminie Turawa, Komprachcice i Prószków - co 4. ankietowany). Przeciw było 77.3%, 9.3% jest to obojętne.
Mieszkańców poproszono też o "wskazanie co najwyżej trzech najważniejszych spraw, którymi władze gminy powinny zająć się w pierwszej kolejności". 28% udzielonych odpowiedzi dotyczyło modernizacji dróg, 26% komunikacji publicznej, 25% budowy chodników. Dalej pojawiało się m.in. wsparcie przedsiębiorców czy budowa ścieżek rowerowych.
- Badania pokazują, że tworzony obraza złego Opola i świetnie zarządzanych gmin, którym chce się coś zabrać jest niezasadny i nie ma odbicia w rzeczywistości.
Szczegółowy raport z badań przeprowadzonych przez Instytut Śląski ma zostać zaprezentowany w przyszłym tygodniu.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
wg66: Napisał postów [37], status [rozkręca się]
Mydlenie oczu.... Deklaracje na piśmie jakie korzyści mają z tego wynikać . Określenie potrzeb w Gminach i zapewnienie że będzie to wykonane. Brak wiele w Gminach na odpowiednim poziomie w XXI wieku we wszystkich obszarach.