- Autor: Majlan
- Wyświetleń: 2642
- Dodano: 2016-04-27 / 15:30
- Komentarzy: 12
Szkolnictwo zawodowe potrzebuje głębokiej reformy?
W Izbie Rzemieślniczej w Opolu debatowano dziś na temat szeroko rozumianego kształcenia zawodowego oraz potrzebie zmian w edukacji uczniów szkół zawodowych i techników. W debacie wzięli udział dyrektorzy placówek oświatowych, organizacji pracodawców, uczelni wyższych, cechów rzemieślniczych oraz przedsiębiorcy.
- Organizując debatę chcieliśmy niejako skomunikować te wszystkie środowiska ze sobą. Polskie szkolnictwo zawodowe potrzebuje zmian, by zbliżyć się do standardów europejskich, warto zatem rozmawiać i wymieniać się doświadczeniami – mówi Łukasz Denys, wiceprezes ds. organizacyjno-prawnych i szkolnictwa zawodowego Stowarzyszenia Rzemiosło Innowacyjne w Opolu.
O jakie zmiany dokładnie chodzi? - Przede wszystkim powinno się postawić na kształcenie dualne, czyli połączenie nauki teorii i praktycznych umiejętności w systemie 1:1. Zmianie powinno ulec również finansowanie szkolnictwa – przedsiębiorca kształcący młodzież winien otrzymywać część subwencji w połowie nauki, a resztę w momencie, gdy jego uczeń zda egzamin zawodowy. Chcemy też zmian w zakresie kursów kwalifikacji zawodowych. Obecnie w różnych zawodach występuje różna liczba egzaminów. Myślę, że w zasadniczych szkołach zawodowych wystarczy jeden, w technikach natomiast maksymalnie 2 egzaminy – dodaje Denys.
Co zyskują młodzi ludzie wybierający szkoły zawodowe lub technika zamiast liceów? - Zdobywając konkretny zawód szybciej wchodzą na rynek pracy. Warto pamiętać, że nie muszą oni rezygnować z dalszej edukacji – wielu dorosłych po technikum idzie na przykład na studia zaoczne. Ogólnie rzecz ujmując, szybszy wybór kierunku swojej ścieżki zawodowej powoduje szybsze usamodzielnienie się – zapewnia Zdzisław Ślemp, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Gzowskiego w Opolu.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
K_i_r_K: Napisał postów [1], status [żółtodziób]
Przede wszystkim to głębokiej reformy potrzebują instytucje, tj. organizacje pracodawców, cechy rzemiosł - poczynając od reformy dziedziczonych stołków...inaczej i tak nic nie zmieni się...