Rzetelność informacji o imprezach gwarantują poszczególne lokale.
    Rozrywka

    Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II

    zaprasza na:

    Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego - spotkanie z Sylwią Chutnik

    19

    kwietnia

    2024

    PIĄTEK

    Minorytów 4
    77 454 80 30
    Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II
    Ceny biletów

    wstęp:

    wstęp wolny

    Start imprezy

    start imprezy:

    17:00

    Rezerwacje

    rezerwacje:

    BRAK INFORMACJI

    Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego
    spotkanie z Sylwią Chutnik
    19 kwietnia 2024, g. 17:00
    sala konferencyjna MBP

    Prowadzenie: Agnieszka Zientarska

    Ta książka poświęcona jest przede wszystkim bohaterkom, które znane były do tej pory tylko z imienia, lapidarnych wzmianek w tekstach źródłowych lub pojawiały się jako towarzyszki walki swoich kolegów. Są wśród nich dziewczyny młodsze i starsze. Te, które jeszcze przed wojną zaangażowane były w działalność społeczną czy polityczną, oraz te, które zostały niejako zmuszone sytuacją w czasie wojny. Odważne, nieśmiałe, zdeterminowane i wahające się. "To kwestia charakteru", mówi syn jednej z nich. Być może.

    Skrawki życia i informacje rozsiane w archiwach, relacjach świadków lub publikacjach związanych z historią powstania w getcie warszawskim były jak pojedyncze okruchy, z których należało stworzyć pełną opowieść. To pierwsza w Polsce taka próba, pierwsza w Polsce książka, wstęp do odzyskiwania pamięci o bojowniczkach z getta warszawskiego.

    Sylwia Chutnik - kulturoznawczyni z tytułem doktora nauk humanistycznych, pisarka i publicystka, a także działaczka społeczna i... wokalistka zespołu punkowego. Zadebiutowała głośnym i tłumaczonym na wiele języków "Kieszonkowym atlasem kobiet", po którym opublikowała jeszcze kilkanaście książek: powieści, bajek dla dzieci, zbiorów felietonów, opowiadań i rozmów. Za swoją twórczość otrzymała liczne nagrody. Publikuje na łamach prasy polskiej i zagranicznej, współprowadziła programy literackie w telewizji i internecie. Prowadzi podcast Radio Sylwia i kanał Elgiebete TV. Od prawie 30 lat działa na rzecz praw człowieka, angażując się między innymi w ruch feministyczny. Współpracowała z ponad 20 organizacjami pozarządowymi. Była inicjatorką i prezeską jednej z nich, Fundacji Mama, działającej na rzecz poprawy sytuacji matek w Polsce. Zajmuje się herstorią, oprowadza po Warszawie śladami wybitnych kobiet. Jej działalność została dostrzeżona i nagrodzona Społecznym Noblem Ashoka w 2011 roku. W 2020 roku została uznana przez magazyn Forbes Women za jedną ze stu wpływowych kobiet.

    Wydarzenie organizowane w ramach 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim