- Autor: Majlan
- Wyświetleń: 9804
- Dodano: 2016-05-31 / 13:53
- Komentarzy: 42
W Opolu otwarto pierwszy Bank Mleka Kobiecego
W Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu otwarto dziś pierwszy w regionie, a szósty w kraju Bank Mleka Kobiecego. - Naturalny pokarm ma nie tylko wartości odżywcze, ale jest też wspaniałym lekiem, który pozwala dzieciom uniknąć wielu chorób – słyszymy.
- Jesteśmy najmniejszym województwem w Polsce, zatem ogromnym zaszczytem jest dla nas przynależność do sieci Banku Mleka Kobiecego. Zwłaszcza, że nasz punkt został wyposażony w nowoczesny sprzęt – zamrażarki, chłodziarkę czy pasteryzator – przyznaje z dumą dr Zofia Kucharska, konsultant wojewódzki w dziedzinie neonatologii.
- Mamy mające nadwyżki w produkcji swojego pokarmu mogą – po krótkim przeszkoleniu z naszej strony – odciągnąć go i przechowywać w zamrażarce w specjalnych butelkach. Gdy są one już zapełnione, wtedy panie kontaktują się z nami, a my mleko odbieramy. By jednak zachować wszelkie względy bezpieczeństwa, zarówno krew pań, jak i ich mleko jest szczegółowo badane – m.in. pod kątem obecności mikroorganizmów i bakterii. Jeśli wszystkie wyniki okażą się dobre, mleko – poddane jeszcze pasteryzacji – trafia do maluchów – wyjaśnia dr Aleksandra Wesołowska, prezes Fundacji Banku Mleka Kobiecego.
Kto skorzysta z dobrodziejstw Banku Mleka Kobiecego? - Beneficjentami tej inicjatywy są przede wszystkim chore wcześniaki, ale także dzieci z chorobami układu pokarmowego czy te, które przekazano do adopcji – słyszymy.
Pierwszą dawczynią w opolskim banku była pani Anna Bieniewska z Kędzierzyna-Koźla. - Po grudniowych narodzinach naszego synka miałam bardzo dużo pokarmu. Stwierdziliśmy z mężem, że być może dla kogoś okaże się on niezbędny. Po kilku telefonach pokierowano nas właśnie tutaj. Bardzo mnie cieszy, że takie miejsce powstało – mówi młoda mama.
Dzisiejsze otwarcie wieńczy wspólny projekt Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu oraz Wojewódzkiego Centrum Medycznego w Opolu pn. „Optymalizacja opieki nas kobietą ciężarną, matką i noworodkiem z uwzględnieniem kontaktu rodziców z dzieckiem i promocji karmienia naturalnego”. Wartość projektu to 9 mln złotych, z czego 80% tej kwoty pochodzi z dofinansowania Mechanizmu Finansowego EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Mario1: Napisał postów [1263], status [zrobił/a karierę]
Szkoda tylko, ze w Opolu nie otworzyli banku spermy,tez by się przydał.