- Autor: Majlan
- Wyświetleń: 4138
- Dodano: 2016-08-22 / 14:33
- Komentarzy: 150
Opolscy Niemcy skarżą Duże Opole do Rzecznika Praw Obywatelskich
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim zwróciło się do Rzecznika Praw Obywatelskich z wnioskiem o podjęcie interwencji ws. wydanego przez Radę Ministrów rozporządzenia dającego zielone światło dla powiększenia Opola o 12 ościennych sołectw. - Wiele z naszych mniejszościowych przywilejów zostanie utraconych – słyszymy.
- Po zmianie granic pojawić się może kilka problemów. Jednym z głównych będzie zachwianie więzi, jakie przez wieki były utrzymywane wśród mieszkańców oraz pomiędzy mieszkańcami i urzędnikami. Dziś wszelkie sprawy można załatwić „na miejscu”, po 1 stycznia obywatele będą musieli jeździć do ratusza, gdzie nie mogą skorzystać z przywileju porozumiewania się w języku niemieckim jako języku pomocniczym. Kłopot pojawi się też przy wyborach – dużo trudniej będzie wprowadzić do opolskiej rady miasta przedstawiciela Mniejszości Niemieckiej, niż ma to miejsce w lokalnych samorządach – rozpoczął punktowanie pomysłu prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego poseł z ramienia MN Ryszard Galla.
Narodowościowe obawy co do rozporządzenia Rady Ministrów ma również prof. Grzegorz Janusz z Zakładu Praw Człowieka na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W swej opinii sporządzonej na wniosek opolskich Niemców, wskazuje m.in. na to, że wejście w życie rozporządzenia „spowoduje także utratę stosowania w ośmiu miejscowościach dodatkowych nazw miejscowości w języku ojczystym mniejszości” i że „przy podejmowaniu decyzji nie uwzględniono wyników konsultacji z mieszkańcami gmin objętych utratą części miejscowości na rzecz Opola”, co ma być naruszeniem Konwencji Ramowej o ochronie mniejszości narodowych Rady Europy oraz ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym.
12-stronicowa opinia naukowca stanowi załącznik do wniosku złożonego przez TSKN do Rzecznika Praw Obywatelskich. - Pozostaje nam czekać na kroki podjęte przez Adama Bodnara. Być może zaskarży on rozporządzenie do Trybunału Konstytucyjnego? My mamy jedynie nadzieję, że RPO podejmie wszelkie możliwe środki prawne, gdyż tego oczekuje od niego cała społeczność Mniejszości Niemieckiej zamieszkującej obszar województwa opolskiego, a w szczególności obywatele gmin objętych rozporządzeniem – podsumowuje Rafał Bartek, przewodniczący TSKN.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
AgulaR: Napisała postów [1754], status [Szycha]
Hehehe :D Czytam sobie właśnie prasę i..... oszczędzajcie siły, bo niedługo zaś będziecie bluzgać, obrażać i opluwać monitory :D