Rzetelność informacji o imprezach gwarantują poszczególne lokale.
    Rozrywka

    Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu

    zaprasza na:

    Europejskie Dni Dziedzictwa w Rogowie Opolskim - plener artystyczny

    14

    września

    2024

    SOBOTA

    Piastowska 18-19-20, 45-081 Opole
    77 40 66 430
    Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu
    Ceny biletów

    wstęp:

    zapisy: promocja@wbp.opole.pl

    Start imprezy

    start imprezy:

    00:00

    Rezerwacje

    rezerwacje:

    Europejskie Dni Dziedzictwa. 32 edycja

    Serdecznie zapraszamy na Europejskie Dni Dziedzictwa do Zamku w Rogowie Opolskim. 32. edycja jest pod hasłem "Szlaki. Sieci. Połączenia", co zachęca do odkrywania różnorodności kulturowej oraz historii regionu, a także do wędrowania po śladach przeszłości, które jednoczą społeczności i tradycje.

    14 września zapraszamy do Zamku w Rogowie Opolskim a w nim:
    - 10:00 - lekcja biblioteczna "Panoramy miast śląskich w zbiorach ikonograficznych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu"
    - 11:30 - wykład "Mistrz-idea-uczeń" prof. E. Syty
    - 12:00 - plener malarski pod czujnym okiem prof. E. Sytego oraz Beaty Tarnowskiej
    - 15:30 plener artystyczny zakończy się prezentacją prac.

    UWAGA! Wszystkich chętnych prosimy o kontakt e-mail: promocja@wbp.opole.pl.
    Osoby nie zapisane nie będą mogły wziąć udziału w wydarzeniu, dlatego zachęcamy do jak najszybszego przesłania zgłoszenia.


    EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA
    32.EDYCJA 2024
    Europejskie Dni Dziedzictwa - święto zabytków

    Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu: co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Podczas EDD nawet niedostępne na co dzień zabytki wpuszczają w swoje mury gości, a uczestnicy licznych spotkań, prelekcji i warsztatów poznają historię i kulturę zarówno narodową, jak i tę regionalną oraz lokalną.

    Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. Opiekunowie lokalnych obiektów i placówek kulturalnych w ramach EDD zapewniają bezpłatny dostęp do zabytków i innych obiektów kultury - muzeów, skansenów, parków, ogrodów - nie zawsze dostępnych na co dzień dla publiczności lub do których wstęp wiąże się z opłatami. Proponują także wiele innych atrakcji, takich jak koncerty, wystawy, festyny historyczne, prezentacje ginących zawodów, wykłady, kiermasze wyrobów artystycznych i rzemieślniczych; zachęcają do obcowania z kulturą i zabytkami, popularyzują wśród społeczeństwa regionalne tradycje i zwyczaje.

    Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej. Idea EDD narodziła się 3 października 1985 r. w Granadzie podczas II Konferencji Rady Europy. Francuski minister kultury zaproponował wtedy rozszerzenie na cały kontynent zainicjowanych we Francji rok wcześniej Dni Otwartych Zabytków, podczas których po raz pierwszy wszyscy mogli bezpłatnie odwiedzić obiekty zwykle zamknięte dla zwiedzających. Przez kolejne lata inicjatywa ta cieszyła się dużym zainteresowaniem i poparciem społecznym. Dlatego w 1991 r. Rada Europy zdecydowała się ustanowić Europejskie Dni Dziedzictwa. Obecnie w EDD biorą udział wszystkie państwa członkowskie Rady Europy. Polska włączyła się do akcji w 1993 r.

    Europejskie Dni Dziedzictwa 2024 odbędą się we wrześniu, ze szczególnym uwzględnieniem 7-8 września oraz 14-15 września, pod hasłem Szlaki. Sieci. Połączenia.

    Doskonałym źródłem takiej wiedzy mogą być zabytki, ich dzieje, a nawet stan zachowania. Mamy nadzieję, że poprzez organizację EDD przyczyniamy się do zwiększenia znajomości naszej historii, a tym samym wpływamy na wzmocnienie poczucia wspólnoty i odpowiedzialności za wspólne dziedzictwo.