Rzetelność informacji o imprezach gwarantują poszczególne lokale.
    Rozrywka

    Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II

    zaprasza na:

    Wolność na wyciągnięcie ręki! Serbołużyczanie a kwestia mniejszości narodowych po 1918 roku

    23

    września

    2024

    PONIEDZIAŁEK

    Minorytów 4
    77 454 80 30
    Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II
    Ceny biletów

    wstęp:

    wstęp wolny

    Start imprezy

    start imprezy:

    00:00

    Rezerwacje

    rezerwacje:

    BRAK INFORMACJI

    Otwarcie wystawy oraz debata "Polityka mniejszościowa przed stu laty i obecnie na przykładzie Opolszczyzny i Łużyc" odbędzie się 23.09.2024, o godz. 12.30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu, przy ul. Minorytów 4.
    Wystawę będzie można oglądać w holu MBP w Opolu do 7.10.2024

    Popularnonaukowa wystawa celem której jest prezentacja szerokiemu gronu odbiorców kompleksowego obrazu burzliwych dziejów Serbołużyczan w ich międzynarodowym kontekście oraz ich położenia w dniu dzisiejszym. Na 15 planszach tematycznych zobrazowano położenie tej mniejszości w czasach cesarstwa, dążenia niepodległościowe po I wojnie światowej, rozwój ruchu narodowego w czasach republiki weimarskiej, terror nazistowski, odrodzenie narodowe po klęsce Niemiec, usytuowanie w czasach Niemieckiej Republiki Demokratycznej oraz sytuację dzisiejszą. Wystawę przygotował Instytut Serbołużycki w Budziszynie. W Polsce prezentowana jest w przez Sieć Ziem Zachodnich i Północnych. W Opolu prezentowana jest w ramach obchodów 90-lecia Instytutu Śląskiego. Współorganizatorem jest Stowarzyszenie Polsko-Serbołużyckie Pro Lusatia. Prezentowane materiały pochodzą z Serbołużyckiego Archiwum Kultury oraz szeregu archiwów w Niemczech, Czechach i Polsce. Językami wystawy są niemiecki i górnołużycki oraz polski, w postaci przewodnika. Jej autorami są Friedrich Pollack, Jana Piňosová, dr. Christian Schölzel.

    Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie debata "Polityka mniejszościowa przed stu laty i obecnie na przykładzie Opolszczyzny i Łużyc", w której wezmą udział:
    - dr Bernard Linek (Instytut Śląski)
    - dr Edmund Pjech (Serbski instytut)
    - dr Marek Mazurkiewicz (Instytut Śląski)

    Moderacja:
    - dr hab. Piotr Pałys prof. IŚ (Instytut Śląski)

    Wydarzenie w ramach obchodów 90-lecia Instytutu Śląskiego, dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.