listopada
2024
NIEDZIELA
wstęp:
zapisy
start imprezy:
11:00
rezerwacje:
BRAK INFORMACJI
Termin: 9 - 10.11.2024 r.
Czas: 11:00 - 17:00
Tytuł: Warsztat z fotografii klasycznej
Wiek: 17+
Prowadzący: Grzegorz Hussak, artysta fotograf
Miejsce: Główny gmach Muzeum Śląska Opolskiego, ul. Mały Rynek 7
Udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona do 15. Zgłoszenia na podstawie karty zgłoszeniowej, WYPEŁNIJ KARTĘ>>
Fotografia analogowa to tradycyjna technika, w której obraz rejestrowany jest na filmie fotograficznym, a następnie wywoływany i naświetlany na światłoczułym papierze w ciemni. Dzięki tej metodzie zdjęcia zyskują unikalny charakter, oferując specyficzną głębię, ziarnistość oraz fakturę, którą trudno osiągnąć przy pomocy technik cyfrowych.
Warsztaty są skierowane do pasjonatów fotografii oraz artystów, którzy chcą nauczyć się pracy z klasycznymi technikami fotograficznymi. Pierwszego dnia uczestnicy wyruszą na plener fotograficzny, aby wykonać zdjęcia analogowe, a następnie przystąpią do pracy w ciemni fotograficznej, gdzie będą naświetlać film.
Drugiego dnia uczestnicy wywołają negatywy, przygotują odbitki i oprawią wybrane fotografie, które wezmą udział w wystawie powarsztatowej organizowanej w muzeum. Po zakończeniu Projektu prace te zostaną przekazane ich właścicielom.
Ze względu na wykorzystanie środków chemicznych podczas pracy w ciemni, osoby nieletnie muszą uzyskać zgodę od rodziców lub opiekunów prawnych (oświadczenie w karcie zgłoszeniowej). Prowadzący warsztaty, Grzegorz Hussak, zapewni zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa i przedstawi zasady pracy w pracowni ciemniowej.
Program warsztatów:
Dzień 1 - Plener fotograficzny oraz praca w ciemni
Godz. 11:00 - 12:00 Wprowadzenie do fotografii analogowej - teoria i zasady pracy z klasycznym aparatem fotograficznym, omówienie sprzętu oraz technik.
Godz. 12:00 - 15:00: Plener fotograficzny - wyjście w teren w celu wykonania zdjęć analogowych.
Godz. 15:00 - 17:00: Praca w ciemni - naświetlanie filmów fotograficznych na światłoczułym papierze.
Dzień 2 - Wywoływanie i przygotowanie odbitek
Godz. 11:00 - 13:00: Praca w ciemni - praca z powiększalnikiem fotograficznym i tworzenie pierwszych odbitek.
Godz. 13:00 - 15:00: Dalsza praca nad odbitkami, selekcja i przygotowanie do oprawy.
Godz. 15:00 - 17:00: Oprawa wybranych fotografii, które wezmą udział w wystawie powarsztatowej. Wybrane prace, za zgodą uczestników, będą prezentowane w muzeum, a po zakończeniu projektu zostaną przekazane ich twórcom.
-------------
O projekcie: Świat w Obiektywie. Tradycja i Innowacja
Projekt "Świat w Obiektywie. Tradycja i Innowacja" to innowacyjna inicjatywa Muzeum Śląska Opolskiego, która łączy edukację kulturalną z nowoczesnymi technologiami. Dzięki warsztatom, strefom kreatywnym oraz konkursowi fotograficznemu, projekt zachęca do odkrywania piękna fotografii oraz kreatywnego dokumentowania rzeczywistości. Współfinansowany ze środków Unii Europejskiej NextGenerationEU i Samorządu Województwa Opolskiego, projekt otwiera nowe możliwości dla osób w każdym wieku.