Rzetelność informacji o imprezach gwarantują poszczególne lokale.
    Rozrywka

    Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II

    zaprasza na:

    Refugium - Arbor - wystawa Bartosza Posackiego // Reforestacja - wystawa Pauliny Ptaszyńskiej

    21

    listopada

    2024

    CZWARTEK

    Minorytów 4
    77 454 80 30
    Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II
    Ceny biletów

    wstęp:

    wstęp wolny

    Start imprezy

    start imprezy:

    00:00

    Rezerwacje

    rezerwacje:

    BRAK INFORMACJI

    21/11/2024, godz. 18:00 - 30/12/2024

    Refugium - Arbor
    Wystawa Bartosza Posackiego
    21 listopada 2024 | 18:00
    Galeria Zamostek MBP, ul. Minorytów 4

    wstęp wolny

    Bartosz Posacki zaprezentuje wieloelementową instalację multimedialną, która stawia drzewa w centrum uwagi jako istoty żywe, posiadające niezbywalne prawo do istnienia. Jego projekt ma na celu zwrócenie naszej uwagi na rolę drzew w biosferze i przeciwdziałanie ich postrzeganiu jako wyłącznie przemysłowego surowca. Instalacja promuje nowe podejście, w którym drzewa zyskują podmiotowość, a my - pełniejsze zrozumienie ich znaczenia dla życia na Ziemi.

    dr hab. Bartosz Posacki, prof. UO - urodzony w Opolu w 1976 roku. Absolwent opolskiego Publicznego Liceum Sztuk Plastycznych. Ukończył studia w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego, na kierunku projektowanie architektury wnętrz. Dyplom z zakresu projektowania architektury wnętrz oraz aneks z malarstwa obronił w 2001 roku. W 2007 uzyskał stopień naukowy doktora na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Siedem lat później habilitował się na Wydziale Artystycznym Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego. Od 2001 roku wziął udział w ponad 150 wystawach w Polsce i za granicą, między innymi w USA, Niemczech, Hiszpanii, Czechach, Holandii, Włoszech, Francji, Rumunii i Ukrainie. Zajmuje się działaniami z zakresu nowych mediów, w tym instalacją i obiektem multimedialnym, performancem audiowizualnym, scenografią multimedialną, a także grafiką i projektowaniem graficznym. Od 2001 roku związany zawodowo z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, gdzie obecnie pełni funkcję dziekana.



    Reforestacja
    Wystawa Pauliny Ptaszyńskiej
    21 listopada 2024 | 18:00
    Galeria Zamostek MBP, ul. Minorytów 4

    wstęp wolny

    Paulina Ptaszyńska zaprasza do refleksji nad wpływem produkcji papieru na nasze środowisko naturalne. Jej instalacja artystyczna, oparta na danych dotyczących reforestacji, ukazuje skalę wycinki lasów i konsekwencje wynikające z pozyskiwania drewna do produkcji papieru. To wizualne przypomnienie o kosztach środowiskowych produkcji przemysłowej, które zachęca widzów do zastanowienia się nad odpowiedzialnym korzystaniem z zasobów naturalnych.

    dr Paulina Ptaszyńska - zastępczyni dyrektorki Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Opolskiego, a także współtwórczyni pracowni multimediów na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Jest absolwentką Publicznego Liceum Sztuk Plastycznych w Opolu. W 2011 roku ukończyła studia w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, specjalizowała się w projektowaniu graficznym i nowych mediach. Z wyróżnieniem obroniła pracę magisterską, za którą otrzymała Grand Prix ogólnopolskiego konkursu Akcja Edukacja 2011/2012 (nagroda za najlepszy dyplom zrealizowany na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych). W 2020 roku obroniła doktorat na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Brała udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą (Czechy, Francja, Holandia, Hiszpania, Iran, Niemcy, Rumunia, USA, Włochy, Wielka Brytania). Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień. Zajmuje się działaniami z zakresu nowych mediów, instalacją multimedialną, grafiką i projektowaniem graficznym. Prowadzi badania koncentrujące się na obszarach granicznych sztuki i nauki. Jest współautorką instalacji mappingowych: "Botanika", "Korowód", "Statek Odyseuszy", "Postkarnawał", "Duch Teatru" realizowanych we współpracy z różnymi instytucjami kultury oraz scenografii multimedialnych do spektakli "OFF Niepodległość" i "Rozmowy z diabłem" realizowanych dla Teatru Witkacego w Zakopanem. Współtworzyła wielkoformatowe projekcje mappingowe prezentowane między innymi na zabytkowej bramie miejskiej Porta Nigra w Trewirze. Wraz z innymi opracowała warsztaty mappingowe organizowane w ramach MediaLab Obóz Kultury 2.0 w latach 2011-2013.

    Sfinansowane przez Unię Europejską NextGenerationEU.