- Autor: Majlan
- Wyświetleń: 3547
- Dodano: 2016-11-15 / 16:13
- Komentarzy: 26
Diagnoza społeczno-gospodarcza Opola. Kim jest statystyczny opolanin?
Statystyczny mieszkaniec naszego miasta ma 43 lata, jest w związku małżeńskim, posiada wykształcenie średnie lub wyższe i utrzymuje się głównie z pracy zarobkowej lub na własny rachunek. To tylko jeden z wielu wniosków, jaki wypływa z dokumentu o nazwie "Diagnoza społeczno-gospodarcza miasta Opola – ujęcie strategiczne", którego opracowanie zlecił opolski ratusz.
- Diagnoza ta pokazuje pewne trendy, można w niej znaleźć również wiele ciekawych i pożytecznych informacji, jak choćby to, że nasze miasto jest doceniane przez studentów. W liczbie żaków przypadających na 1000 mieszkańców – wynoszącej u nas 190 - ustępujemy jedynie Rzeszowowi (236), Poznaniowi (215), Krakowowi (211) i Lublinowi (198). Warto dodać, że średnio każdy student wydatkuje u nas 719 złotych miesięcznie, co w skali całego roku akademickiego i w pomnożeniu przez liczbę studentów - 20 tysięcy - daje aż 162 mln złotych! Szacujemy, że wydatki te przyczyniają się do funkcjonowania 550 miejsc pracy w Opolu – tłumaczy Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.
Maciej Wujec, wiceprezydent Opola, podkreśla z kolei dobre warunki, jakie miasto stwarza przedsiębiorcom. - Możemy założyć, że w ujęciu rocznym wartość naszych firm wyniosła 10 mld złotych. Z kolei sprzedaż produktów tych podmiotów szacujemy na 5 mld, a wynik netto przedsiębiorstw z Opola w 2015 roku wyniósł 484, 2 mln zł, czyli o 163 mln więcej niż – chociażby - w roku 2010. Pokazuje to, że nasze miasto zachęca kolejnych przedsiębiorców do inwestowania w jego granicach - słyszymy.
- Na podstawie tych badań możemy powiedzieć również, że Opole jest w bardzo dobrej kondycji. Mamy 119 tysięcy mieszkańców, w pierwszym półroczu 2016 roku więcej osób się urodziło niż zmarło, mamy także dodatnie saldo migracji, co oznacza, że więcej osób się u nas melduje niż stąd wymeldowuje. Co piąte miejsce pracy, jakie powstaje w województwie opolskim, tworzone jest właśnie w Opolu, dzięki czemu stajemy się coraz bardziej przyjaźni młodym ludziom – podsumowuje zastępca naczelnika ratuszowego wydziału ds. europejskich i planowania rozwoju Iwona Mąkolska-Frankowska.
Cały dokument będzie dostępny jutro na stronie internetowej miasta Opole.pl.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
dzony: Napisał postów [6589], status [VIP]
nikim! podatnik i gówno mu do reszty!