- Autor: Greg
- Wyświetleń: 7269
- Dodano: 2017-03-15 / 19:00
- Komentarzy: 8
Most żelazny w Ozimku został Pomnikiem Historii
To czwarty obiekt na Opolszczyźnie, który wpisano na listę Pomników Historii. Dzięki zaangażowaniu społeczników i unijnym dotacjom udało się wyremontować most, który był wielokrotnie nagradzany w ogólnopolskich konkursach.
Most został oddany do użytku w 1827 roku, a zaprojektował go królewski inspektor hutniczy Carl Heinrich Schottelius. Konstrukcję wykonała miejscowa Huta Małapanew. Do budowy zużyto prawie 57 ton odlewów z żeliwa i ponad 14 ton stali. To czyni go najstarszym w Europie kontynentalnej żelaznym mostem wiszącym. O rok starszy jest funkcjonujący do tej pory żelazny most wiszący Menai, który wybudowany został w Anglii w 1826 roku, lecz zawieszony jest na kamiennych pylonach.
- Tego mostu kilkanaście lat temu nie można było fotografować, a w trakcie renowacji okazało się, że jego stan groził zawaleniem. Historyczne znaczenie tego zabytku jest nieocenione. Stowarzyszenie Dolina Małej Panwi wydało publikację, gdzie szczegółowo opisana jest historia oraz opisujemy jego znaczenie dla budownictwa europejskiego - mówi Tomasz Juros, prezes Stowarzyszenia Dolina Małej Panwi.
Renowacja mostu rozpoczęła się w 2009 roku i trwała dwa lata. Remont pochłonął prawie 3,5 miliona zł. - Każda z ponad 1500 części została oczyszczona i zakonserwowana. Warto zwrócić uwagę na to, że został on zawieszony na bramach z płyt żeliwnych. W szczytowym miejscu gdzie przebiegają łańcuchy, mają one bardzo gęste oczka i osadzone są w specjalnych łożyskach. Te czynią go bardzo elastycznym i wyjątkowo wytrzymałym - mówi Juros.
Starania o uznanie zabytku za pomnik historii rozpoczęły się w 2013 roku. Most był wielokrotnie nagradzany. W 2012 roku uznany został przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego za Zabytek Zadbany w kategorii architektura przemysłowa i dziedzictwo techniki. Jako pierwszy obiekt w Polsce otrzymał prestiżową nagrodę Footbridge Award 2014.
Pomniki historii ustanawiane są od 1994 r. Do tej pory na terenie województwa opolskiego lista pomników historii obejmuje jedynie trzy obiekty: Góra Św. Anny - krajobraz kulturowo-przyrodniczy,
Nysa - zespół kościoła farnego pod wezwaniem św. Jakuba Starszego Apostoła i św. Agnieszki Dziewicy i Męczennicy oraz Paczków - zespół staromiejski ze średniowiecznym systemem fortyfikacji.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
św_juzef: Napisał postów [12741], status [VIP]
no to teraz czas żeby mu wybrać patrona... most żołnierzy wyklętych ...czy cóś ;)