- Autor: Greg
- Wyświetleń: 3986
- Dodano: 2017-03-18 / 23:55
- Komentarzy: 9
Król Jan Kazimierz odwiedził Opole
Z okazji 800-lecia Opola przygotowano historyczną inscenizację, by przypomnieć Opolanom, że w czasach potopu szwedzkiego król Polski odwiedził nasze miasto.
Inscenizację w kościele oo. Franciszkanów przygotowała Opolska Fundacja Filmowa OFFilm we współpracy m.in. z opolskimi aktorami. Klasztor wypełnił się niemal po brzegi Opolanami, ciekawymi historycznego przedstawienia.
Do kościoła weszła królewska świta wraz z samym królem Polski Janem Kazimierzem. Władca wygłosił odezwę do narodu - zwaną "uniwersałem", co ma swoje potwierdzenie w historii.
- Faktycznie w naszym mieście w 1655 roku powstał Uniwersał Opolski, w którym Jan Kazimierz wzywał cały naród do walki przeciw Szwedom. Miało to miejsce przy okazji wizyty władcy w naszym mieście. Najpewniej gościł on właśnie w kościele Franciszkanów - mówi Jacek Kaczor z Opolskiej Fundacji Filmowej OFFilm.
Co ciekawe, opolski ślad można znaleźć w powieści "Potop" Henryka Sienkiewicza, w której opisano właśnie wizytę Jana Kazimierza w stolicy Opolszczyzny.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
paulus6: Napisał postów [6307], status [VIP]
Król Jan Kazimierz odwiedził Opole,hahahaha,przecież jego wizyta na Sląsku nie miała nic z odwiedzinami wspólnego,on po prostu spiepszał przed Szwedami i żeby ratować swoje życie przekroczył nielegalnie granice Cesarstwa Austriackiego i znalazł się na Sląsku gdzie dobrzy Slązacy dali mu schronienie,czytaj-udzielili azylu