• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 1399
    • Dodano: 2020-09-10 / 07:00
    • Komentarzy: 0
    • Materiał zewnętrzny

    Wybieramy oczyszczacz powietrza do sypialni

    (Fot. wybierzoczyszczacz.pl

    Sypialnia to pomieszczenie, w którym spędzamy znaczną część doby, dlatego o jakość powietrza w tym miejscu warto zadbać w szczególny sposób. Pomoże w tym oczywiście odpowiednio dobrany oczyszczacz powietrza. Jego wybór nie jest wcale trudny, ponieważ wystarczy zastosować pięć prostych kroków.


    Krok 1. Wybieramy oczyszczacze z najlepszymi filtrami


    Na rynku dostępne są oczyszczacze powietrza wyposażone w różne technologie oczyszczania. W oczyszczaczach wykorzystuje się m.in.:



    • filtry HEPA,

    • filtry węglowe,

    • jonizatory,

    • lampy UV,

    • filtry zimnokatalityczne,

    • filtry elektrostatyczne.


    W niezależnym rankingu https://wybierzoczyszczacz.pl/oczyszczacze-powietrza/ dominują oczyszczacze powietrza wyposażone w dwa pierwsze, czyli w filtr HEPA oraz filtr z węgla aktywnego. Technologie te uzupełniają nawzajem swoje działanie, ponieważ HEPA zatrzymuje drobne cząsteczki stałe (w tym pyły PM2,5 i PM10 oraz alergeny wziewne), natomiast filtr węglowy oczyszcza powietrze ze szkodliwych gazów (do których zaliczają się formaldehyd i inne LZO).


    Spośród pozostałych technologii na szczególną uwagę zasługuje jonizacja, która ułatwia usuwanie patogenów i alergenów. Nie skorzystamy natomiast na lampie UV, ponieważ powietrze przepływające przez oczyszczacz ma zbyt krótki kontakt z emitowanymi promieniami, aby doszło do zniszczenia obecnych w nim bakterii i wirusów.



    Krok 2. Mierzymy powierzchnię pomieszczenia


    Należy pamiętać o tym, że każdy oczyszczacz powietrza przeznaczony jest do pracy w jednym pokoju. Dotyczy to nawet urządzeń o dużej wydajności. Przepływ powietrza między pomieszczeniami nie jest bowiem na tyle swobodny, aby jeden oczyszczacz w pełni chronił przed zanieczyszczeniami w kilku pokojach naraz.


    Aby obliczyć minimalną wydajność, jaką powinien zapewniać oczyszczacz powietrza, wystarczy zmierzyć powierzchnię pomieszczenia i pomnożyć ją przez 8. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy wysokość pokoju odbiega od standardowej wysokości pomieszczeń, która wynosi 2,7 m. Wówczas bowiem najlepszym wyjściem jest obliczenie kubatury (iloczynu powierzchni i wysokości) i pomnożenie tego wyniku przez 3.


    Dla przykładu weźmy dwa oczyszczacze powietrza marki Philips, ujęte w rankingu https://wybierzoczyszczacz.pl/oczyszczacze-powietrza/philips/. Model Philips AC2729/50, którego CADR wynosi 250 m?/h sprawdzi się w pokojach o powierzchni do 31 m?, natomiast oczyszczacz Philips Dual Scan AC3858/50 o wydajności 500 m?/h obsłuży wnętrze o wielkości do 62 m?.


    Krok 3. Wyszukujemy oczyszczacze z dobrym trybem auto


    Znaczna część oczyszczaczy powietrza umożliwia pracę w trybie automatycznym. Polega to na tym, że urządzenie samo dostosowuje prędkość oczyszczania do aktualnego stanu powietrza. Dzięki temu w razie napływu zanieczyszczeń oczyszczacz przechodzi na wyższą prędkość, aby szybko wyeliminować zagrożenie.


    Aby taka praca była możliwa, oczyszczacz musi być wyposażony w czujnik zanieczyszczeń. Producenci stosują obecnie przede wszystkim sensory:



    • pyłu zawieszonego PM2,5

    • lotnych związków organicznych,

    • kurzu,

    • brzydkiego zapachu.


    Podstawowym składnikiem smogu jest pył zawieszony, dlatego najlepiej postawić na oczyszczacze powietrza wyposażone w miernik cząsteczek PM2,5. To jednak nie wszystko. Aby tryb automatyczny naprawdę chronił nasze zdrowie, musi odpowiednio wcześnie wymuszać pracę w wysokich prędkościach. Według europejskich zaleceń stężenie pyłu PM2,5 nie powinno przekraczać 25 ?g/m?. Dobry oczyszczacz powietrza rozpocznie pracę na najwyższych obrotach zaraz po tym, jak norma ta zostanie przekroczona.


    Krok 4. Sprawdzamy głośność pracy


    Oczyszczacz powietrza przeznaczony do sypialni nie może być zbyt głośny, ponieważ w przeciwnym razie będzie utrudniał nam sen. Warto pamiętać, iż do pracy ciągłej, zwłaszcza nocą, przeznaczone są najniższe tryby, zatem to ich głośność ma tu szczególne znaczenie. W sypialniach idealnie sprawdzą się oczyszczacze, które w niskich prędkościach wytwarzają hałas nie większy niż 25 dB. Jeśli pomieszczenie jest na tyle duże, że sprzęt można postawić niezbyt blisko łóżka i nie jesteśmy wrażliwi na hałasy, granicę tę można przesunąć do 30 dB.


    Krok 5. Porównujemy ceny i koszty użytkowania


    Na zakończenie poruszymy kwestię ceny oczyszczacza powietrza oraz kosztów jego eksploatacji. Cena nie zawsze odzwierciedla jakość, dlatego warto upewnić się, że w przypadku wybranego urządzenia jej stosunek do możliwości oczyszczacza jest korzystny. O tym jednak pamięta niemal każdy, natomiast jeśli chodzi o koszty użytkowania, sytuacja wygląda trochę gorzej.


    Aby ocenić wydatki, jakie trzeba będzie ponosić w związku z wykorzystywaniem oczyszczacza powietrza, musimy wziąć pod uwagę:



    • zużycie prądu,

    • żywotność filtrów,

    • ceny filtrów.


    To koszty, jakie będziemy ponosić przez cały okres użytkowania urządzenia, dlatego uwzględnienie ich podczas wyboru oczyszczacza jest naprawdę ważne.


    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".