Dezynfekcja domu - kiedy warto ją przeprowadzić?
Dezynfekcja domu lub mieszkania jest działaniem, nad którym warto się zastanowić w kilku sytuacjach:
- W domu lub mieszkaniu przebywała osoba chora na zaraźliwą chorobę. To ważne uściślenie - nie każdy chory zaraża, więc i dezynfekcja po takiej osobie nie zawsze jest konieczna.
- Do domu lub mieszkania wprowadzi się osoba, której układ odpornościowy jest bardzo osłabiony - na przykład po leczeniu w klinice. Dezynfekcja w takim przypadku jest jak najbardziej wskazana, podobnie jak zachowanie dodatkowych środków ostrożności, minimalizujących ryzyko wystąpienia ewentualnej infekcji.
- W domu lub mieszkaniu przebywały niezabezpieczone zwłoki. W tym przypadku nie ma żadnych okoliczności łagodzących - dezynfekcja koniecznie musi zostać wykonana, szczególnie ze względu na obecność chorobotwórczych drobnoustrojów.
- Dom lub mieszkanie zostały zalane w trakcie powodzi lub podczas awarii instalacji sanitarnej. W takim przypadku dezynfekcję warto przeprowadzić po osuszeniu ścian i fundamentów, ponieważ w powietrzu mogą się unosić groźne zarodniki pleśni lub chorobotwórcze bakterie.
- W domu wykonano dezynsekcję, jednak istnieje ryzyko, że w trudno dostępnych miejscach znajdują się pozostałości po pasożytach (na przykład ich odchody czy płyny ustrojowe), które mogą być ogniskami chorób.
- Z domu usunięto niechcianych zwierzęcych lokatorów, na przykład nietoperze lub gołębie ze strychu. Nawet po uprzątnięciu wszystkich nieczystości (odchodów, resztek organicznych itp.) warto przeprowadzić dodatkową dezynfekcję.
- W świeżo zakupionym domu z rynku wtórnego przebywały zaniedbane zwierzęta ? psy, koty itp. Przed przeprowadzeniem ewentualnych prac remontowych również należy zdecydować się na dezynfekcję.
Profesjonalna dezynfekcja domu - najlepsze metody
Profesjonalną dezynfekcję domu można przeprowadzić przynajmniej na trzy sposoby:
- Ozonowanie - bardzo skuteczna metoda dezynfekcji, do tego doskonale usuwająca niechciane zapachy. Ozonowanie jest jednak stosunkowo skomplikowaną metodą, także ze względu na fakt, że ozon może być toksyczny. Poza tym nieumiejętne przeprowadzone ozonowanie może na przykład zniszczyć delikatną elektronikę, dlatego do tej operacji należy wezwać doświadczoną ekipę.
- Metoda opryskowa - stosunkowo niedroga, ale należy odczekać przynajmniej kilkanaście godzin na to, aby móc ponownie korzystać z mieszkania lub domu. Polega na rozpyleniu preparatu biobójczego w odpowiednim stężeniu na dezynfekowane powierzchnie.
- Zamgławianie ULV - pod pewnymi względami metoda podobna do opryskowej. Różnica polega na tym, że preparat biobójczy jest rozpylany w postaci mgiełki o obniżonej temperaturze, a średnica jego kropli jest niezwykle mała. W praktyce oznacza to, że środek bakteriobójczy jest w stanie dostać się do najmniejszych zakamarków, a także bardzo równomiernie osiada na dezynfekowanej powierzchni.
Profesjonalna dezynfekcja domu to czasami jedyny sposób na to, aby poradzić sobie z chorobotwórczymi wirusami, bakteriami czy grzybami. Gdy jednak zdrowie najbliższych jest zagrożone ? nie warto kalkulować, ponieważ każda zwłoka w działaniu może mieć bardzo poważne konsekwencje.