- Autor: Majlan
- Wyświetleń: 5912
- Dodano: 2017-05-11 / 13:45
- Komentarzy: 11
Tułowice coraz bliżej uzyskania praw miejskich
(Fot. archiwum / UG Tułowice)
Wojewoda Adrian Czubak pozytywnie zaopiniował wniosek rady gminy Tułowice o nadanie tej miejscowości praw miejskich. Teraz dokument trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ostateczną decyzję w tej sprawie poznamy w lipcu.
- Już 27 lat temu, podczas spotkań inicjujących utworzenie naszej jednostki samorządowej z kilku sołectw gminy Niemodlin i jednego sołectwa z gminy Łambinowice mówiło się o tym, że Tułowice powinny stać się miasteczkiem. Teraz jesteśmy o krok od tego faktu. Z pozytywnej opinii wojewody cieszymy się tym bardziej, że obecnie obchodzimy 25-lecie naszej gminy - mówi portalowi 24opole.pl wójt Tułowic Andrzej Wesołowski.
Nim jednak wniosek trafił do wojewody, niezbędne było przeprowadzenie konsultacji społecznych. Wzięło w nich udział 39,45% mieszkańców. Za nadaniem Tułowicom statusu miasta opowiedziało się 87,5% z nich. 3,2% było przeciwko, 0,7% wstrzymało się od głosu, a 8,4% głosów uznano za nieważne.
- Wyniki wskazują, iż zmiana statusu Tułowic z wiejskiego na miejski jest zmianą pożądaną i popieraną przez mieszkańców miejscowości - czytamy w opinii wojewody Adriana Czubaka.
- Wykazane we wniosku argumenty - takie, jak zwarty charakter zabudowy, układ przestrzenno-urbanistyczny o charakterze miejskim, liczba mieszkańców, rozwinięta infrastruktura techniczna, szeroka działalność edukacyjna, dostęp do ośrodków zdrowia oraz instytucji kultury, duży zasób obiektów zabytkowych, a także potencjał przemysłowy - potwierdzają, że dążenia gminy do uzyskania praw miejskich są zasadne. (...) Pomimo braku jednoznacznie wykształconego centrum, zauważalne są miastotwórcze tendencje rozwojowe Tułowic, co przemawia za uznaniem zasadności proponowanej zmiany - dodaje Adrian Czubak.
Jak mówi nam wójt Tułowic, owa zmiana nie będzie miała charakteru tylko formalnego. - Staniemy się kolejnym miastem w województwie, więc wzrośnie nasz prestiż. Będziemy mogli również starać się o środki zewnętrzne z kolejnych źródeł, pojawi się także możliwość zrewitalizowania wielu terenów. Chcemy też utworzyć u nas posterunek policji. Wygospodarowaliśmy już pod niego pomieszczenia, jesteśmy nawet w stanie pokryć koszty prądu czy ogrzewania, byle tylko funkcjonariusze byli u nas częściej niż raz w tygodniu, kiedy to swój dyżur pełni dzielnicowy - wylicza Andrzej Wesołowski.
Teraz wniosek Tułowic zostanie zaopiniowany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ostateczną decyzję co do zmiany statusu Tułowic poznamy w lipcu, kiedy Rada Ministrów wyda stosowne rozporządzenie w tej sprawie. Jeśli będzie ona pozytywna, 1 stycznia 2018 roku Tułowice formalnie staną się miastem.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
katrina: Napisała postów [22221], status [VIP]
Jak to wiadomości potrafią zadziwić/zaskoczyć ..