- Autor: Joanna_eM
- Wyświetleń: 7492
- Dodano: 2017-06-09 / 14:37
- Komentarzy: 41
Historyczna chwila. WCM staje się uniwersyteckim szpitalem klinicznym
Przekazanie Wojewódzkiego Centrum Medycznego na rzecz Uniwersytetu Opolskiego stało się faktem. Dziś w Urzędzie Marszałkowskim podpisano porozumienie w tej sprawie. To kolejny ważny krok, aby uczelnia mogła kształcić lekarzy.
Dla samego szpitala to duża zmiana, począwszy od zmiany podmiotu prowadzącego (którym do tej pory był samorząd województwa opolskiego) do przygotowania kadry.
- Zmieni się nasza struktura organizacyjna, ponieważ zamiast oddziałów docelowo będą kliniki. Pojawi się kadra naukowo - badawcza i nie będzie to już tylko działalność "usługowa" czyli medyczna na rzecz pacjentów, ale także kształcenie studentów - podkreśla Dariusz Madera, dyrektor WCM-u.
- Nasi pracownicy będą mogli realizować te zadania. Część lekarzy spełnia kryteria, ale część będzie podnosić swoje kwalifikacje. Dojdzie dużo nowych osób spoza regionu, rozmawiamy z nimi aby podjęli u nas zatrudnienie i by szpital rozwijali - dodaje Madera.
Trwają starania ze strony placówki oraz uniwersytetu, aby szpital znalazł się w sieci szpitali przygotowywanej przez Ministerstwo Zdrowia. Na ten temat będą się odbywały rozmowy w poniedziałek, ponieważ do Opola przyjedzie minister Konstanty Radziwiłł. Dyrektor WCM-u uważa, że na znalezienie się w tej sieci są duże szanse; to ważne ponieważ placówka będzie mogła wtedy pozyskiwać finansowanie centralne.
- Prof. Marian Zembala deklaruje udział nie tylko w dydaktyce, ale również w przygotowaniu zaplecza klinicznego. Mamy wspaniałych lekarzy: dr. Dariusza Łątkę, dr Dariusza Kowalczyka, dr Barbarę Radecką czy dr Wojciecha Walasa. To wspaniała elita profesorska i doktorska, która gwarantuje odpowiedni poziom - mówi prof. Wiesława Piątkowska - Stepaniak, prorektor Uniwersytetu Opolskiego.
Pierwsi studenci kierunku lekarskiego pojawią się w murach Collegium Medicum (którego budowa trwa na ul. Oleskiej) już w październiku tego roku.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
OP66: Napisała postów [20], status [nowy]
SEGREGACJA PACJENTÓW raczej wymuszona. WCM stanie się SU i oprócz zmian prawnych , nazwy kto sfinansuje KOSZTOWNE LECZENIE SPOŁECZNOŚCI PACJENTÓW OPOLSKICH i zgłaszających się z innych województw ? Małe sytuacje jak nazewnictwo SEGREGACJA ! traktuje się jak nie istotne, cóż tak wielkie problemy jak sfinansowanie potrzeb LECZENIA PACJENTÓW !!! Natomiast słowa w innym wymiarze brzmią ELEKTRYZUJĄCO !!! Wiemy także, że Pacjent daje pracę i PENSJĘ PERSONELOWI SZPITALI, PRZYCHODNI !!! Pacjent jednak czyta o sobie w WCM Opole na korytarzu oddziału ratunkowego na drzwiach pokojów 9 i 10, cyt.: Ratunkowej SEGREGACJI Medycznej dla dzieci i dorosłych. Słowo niesie wydźwięk o rasowej barwie i śmietnikowym odniesieniu. Pełnomocniczka d/s Praw Pacjenta mówi wszystko zgodne z ustawą o Ratownictwie Medycznym,takie zapisy tam są. Opryskliwa druga Pani w pokoju Pełnomocniczki mówi, tak nie będziemy rozmawiali wtrącając się w czasie rozmowy. Pytam, taki ludzki punkt widzenia, jak Pani to odbiera gdy segreguje się pacjentów... Nie zostało to zrozumiane, w znaczeniu słowa, bez poruszenia zostało skwitowane: Ustawa , tyle.... NIE CHCĘ BYĆ SEGREGOWANY ! , bo podmiotowość osoby wymaga , podmiotowego określenia bez względu na ustawę.....